Naparstnica purpurowa - Digitalis purpurea

2020-07-16 15:46

Naparstnica purpurowa jest rośliną dwuletnią (właściwie jest byliną, ale z najładniej kwitnie w drugim roku po wysiewie i dlatego naparstnicę purpurową uprawia się jako roślinę dwuletnią).

Spis treści

  1. Naparstnica purpurowa
  2. Naparstnica uprawa
  3. Naparstnica zastosowanie w ogrodzie

Naparstnica purpurowa

Naparstnica purpurowa należy do rodziny trędownikowatych (Scrophulariaceae). Pochodzi z Europy i Afryki Północnej. W pierwszym roku tworzy rozetę jajowato-lancetowatych, dużych, owłosionych liści. Naparstnica purpurowa kwitnie w drugim roku od wysiewu w okresie od czerwca do sierpnia. Wtedy to wyrastają proste, sztywne pędy kwiatostanowe o wysokości od 50 do nawet 120 cm, zakończone gronem dzwonkowatych, dużych, zwisających kwiatów. Liczne odmiany naparstnicy purpurowej różnią się wielkością i barwą kwiatów: od białej do ciemnofioletowej, są też odmiany o nakrapiany płatkach. Charakterystyczna dla kwiatów naparstnicy purpurowej jest jasna gardziel pokryta ciemnymi plamkami z białawą obwódką. W gronach najpierw rozwijają się kwiaty najniższe, a potem kolejno wyższe.

Naparstnica uprawa

Naparstnica purpurowa jest roślina niewymagającą i łatwa w uprawie. Rośnie na glebach przeciętnych, dobrze uprawionych, niezbyt ciężkich i wilgotnych. Wymaga stanowiska słonecznego lub lekko cienistego.

>>Przeczytaj też: Naparstnica rdzawa – wymagania, pielęgnacja, zastosowanie w ogrodzie, najciekawsze odmiany

Naparstnica zastosowanie w ogrodzie

Naparstnicę purpurową sadzi się na dużych rabatach bylinowych i w grupach. Znakomicie nadaje sie do ogrodów w stylu wiejskim i naturalistycznym. Naparstnica nadaje się także na kwiat cięty. Warto przywiązać pędy kwiatostanowe naparstnicy do podpór, ponieważ mogą wylegać po obfitych opadach.

Naparstnicę purpurową rozmnaża się przez nasiona wysiewane w maju do inspektu. Po skiełkowaniu siewki naparstnicy przerywa się lub pikuje na zagony w gruncie. Na miejsce stałe rośliny sadzi się w sierpniu albo najlepiej wiosną następnego roku, w rozstawie 30 x 20 cm lub 40 x 30 cm.

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby wilgotna
Roślina ozdobna z kwiatów
Kategoria Jednoroczne i dwuletnie
Termin kwitnienia VI - VIII
Wysokość 50 cm - 1,2 m
Zimozielone Nie
Barwa kwiatów biała
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów różowa
Barwa kwiatów fioletowa
Pokrój wzniesiony
Jak zakładać rabaty bylinowe w ogrodzie?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE