Naparstnica purpurowa - Digitalis purpurea

2020-07-16 15:46 Redakcja Wymarzonyogrod.pl

Naparstnica purpurowa jest rośliną dwuletnią (właściwie jest byliną, ale z najładniej kwitnie w drugim roku po wysiewie i dlatego naparstnicę purpurową uprawia się jako roślinę dwuletnią).

Naparstnica purpurowa

Naparstnica purpurowa należy do rodziny trędownikowatych (Scrophulariaceae). Pochodzi z Europy i Afryki Północnej. W pierwszym roku tworzy rozetę jajowato-lancetowatych, dużych, owłosionych liści.
Naparstnica purpurowa kwitnie w drugim roku od wysiewu w okresie od czerwca do sierpnia. Wtedy to wyrastają proste, sztywne pędy kwiatostanowe o wysokości od 50 do nawet 120 cm, zakończone gronem dzwonkowatych, dużych, zwisających kwiatów. Liczne odmiany naparstnicy purpurowej różnią się wielkością i barwą kwiatów: od białej do ciemnofioletowej, są też odmiany o nakrapiany płatkach. Charakterystyczna dla kwiatów naparstnicy purpurowej jest jasna gardziel pokryta ciemnymi plamkami z białawą obwódką. W gronach najpierw rozwijają sie kwiaty najniższe, a potem kolejno wyższe.

 

Naparstnica uprawa

 

Naparstnica purpurowa jest roślina niewymagającą i łatwa w uprawie. Rośnie na glebach przeciętnych, dobrze uprawionych, niezbyt ciężkich i wilgotnych. Wymaga stanowiska słonecznego lub lekko cienistego.

>>Przeczytaj też: Naparstnica purpurowa – wymagania, pielęgnacja, zastosowanie w ogrodzie, najciekawsze odmiany

 

Naparstnica zastosowanie w ogrodzie

Naparstnicę purpurową sadzi się na dużych rabatach bylinowych i w grupach. Znakomicie nadaje sie do ogrodów w stylu wiejskim i naturalistycznym. Naparstnica nadaje się także na kwiat cięty. Warto przywiązać pędy kwiatostanowe naparstnicy do podpór, ponieważ mogą wylegać po obfitych opadach.
Naparstnicę purpurową rozmnaża się przez nasiona wysiewane w maju do inspektu. Po skiełkowaniu siewki naparstnicy przerywa się lub pikuje na zagony w gruncie. Na miejsce stałe rośliny sadzi się w sierpniu albo najlepiej wiosną następnego roku, w rozstawie 30 x 20 cm lub 40 x 30 cm.

 

 

Stanowisko
Wilgotność gleby
Roślina ozdobna z kwiatów
Kategoria Jednoroczne i dwuletnie
Termin kwitnienia VI - VIII
Wysokość 50 cm - 1,2 m
Zimozielone Nie
Barwa kwiatów biała
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów różowa
Barwa kwiatów fioletowa
Pokrój wzniesiony