Firletka kwiecista - Silene coronaria

2020-07-16 15:53
Firletka kwiecista
Autor: www.gettyimages.com Firletka kwiecista

Firletka kwiecista pochodzi z Południowej części Azji oraz Europy. W Polsce jest popularna już blisko od 500 lat, uznawano ją nawet za roślinę magiczną. Należy do rodziny goździkowatych (Caryophyllaceae). Inna nazwa firletka wieńcowa.

Firletka kwiecista - opis

Firletka kwiecista to roślina wieloletnia, jednak przeważnie uprawiana jest jako roślina dwuletnia lub trzyletnia. Ma kępiasty, wzniesiony pokrój. Przeważnie osiąga od 60 do 90 cm wysokości. Jej pędy są silnie rozgałęzione w kolorze szarozielonym. Liście są średniej wielkości, jajowate do lancetowatych, szarozielone. Cała roślina pokryta jest drobnym, szarym kutnerem. Okres kwitnienia przypada od lipca do sierpnia. Czerwone kwiaty umieszczone są na wierzchołkach pędów w luźnych kwiatostanach, standardowo mają 2-3 cm. Spotyka się firletki kwieciste o kwiatach różowych lub białych. Owoce to torebki zawierające małe nasiona. Roślina jest dość ekspansywna i bardzo często sama się rozsiewa. Firletka jest chętnie odwiedzana przez owady, jest silnie miododajna. Ciekawe odmiany firletki kwiecistej:

  • Alba’ – odmiana o białych kwiatach,
  • Angle’s Blush – odmiana, której płatki są od brzegu białe a od środka różowe.

Firletka kwiecista - warunki uprawy

Firletka kwiecista będzie z powodzeniem rosła zarówno w słońcu, jak i półcieniu. Bardzo lubi podłoże piaszczyste, próchnicze, zasobne w składniki pokarmowe. Należy zadbać o drenaż w podłożu, ponieważ roślina nie lubi stać w wodzie. Z powodzeniem znosi krótkotrwałą suszę. Jest w pełni mrozoodporna.

Firletka kwiecista - pielęgnacja

Firletka kwiecista nie wymaga nawożenia. Jeśli chcemy uprawiać ją jako roślinę trzyletnią - w drugim roku po kwitnieniu pędy najlepiej jest przyciąć. Gdy decydujemy się na uprawę dwuletnią - po kwitnieniu wyrywamy ją z korzeniami. Rozmnaża się przez wysiew nasion.

Firletka kwiecista - zastosowanie

Firletka kwiecista sprawdzi się w ogrodach przydomowych. Bardzo ładnie wygląda w towarzystwie np. goździków. Nadaje się do ogrodów na dachach, do uprawy na obrzeżach ścieżek czy na skalniakach. Nadaje rabatom naturalistyczny charakter.

Poznaj też inne firletki:

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Stanowisko półcieniste
Roślina ozdobna z kwiatów
Kategoria Jednoroczne i dwuletnie
Termin kwitnienia VII - VIII
Zimozielone Nie
Podlewanie średnio
Barwa kwiatów czerwona
Pokrój wzniesiony
Pokrój kępiasty
Barwa liści/igieł szarozielona
Wysokość 60 cm - 90 cm
Barwa kwiatów ciemnoróżowa
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

Wakacyjny, kolorowy, radosny. Taki jest lipcowy numer „M jak Mieszkanie” . Prezentujemy w nim inspirujące zestawy mebli oraz dodatków na balkon i taras - w różnych stylach, na każdy metraż.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie - Lipiec 2021