Firletka chalcedońska - Lychnis chalcedonica

2020-07-16 15:53
Firletka chalcedońska
Autor: www.thinkstockphotos.com Firletka chalcedońska

Firletka chalcedońska to bylina o ozdobnych kwiatach, osiągająca od 50 do 100 cm wysokości. Ma sztywne, wyprostowane pędy, zakończone kwiatostanami w kształcie główek. Liście są szorstko owłosione, zebrane w przyziemną rozetę jajowate, zaostrzone. Liście łodygowe siedzące.

Firletka kwiaty

Firletka chalcedońska kwitnie w czerwcu i lipcu. Kwiaty mają intensywnie czerwony kolor. Po ścięciu głównego kwiatostanu roślina zakwita na pędach bocznych. Po przekwitnięciu roślinę warto ściąć 20 cm nad ziemią, by zakwitła ponownie.

Firletka chalcedońska to bylina mało wymagająca, tolerancyjna w stosunku do rodzaju i kwasowości podłoża. Lubi glebę wilgotną. Preferuje stanowiska słoneczne. Rozmnaża się ją przez wysiew nasion wczesną wiosną.

Firletka chalcedońska - zastosowanie

Firletka chalcedońska jest polecana do sadzenia na rabatach i ogródkach skalnych. Najlepiej sadzić ją w grupach po 3–10 sztuk. Znakomicie nadaje się również do sadzenie w pobliżu zbiorników wodnych.

Poznaj też firletkę smółkę

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z kwiatów
Wysokość 50 cm - 1 m
Kategoria Byliny
Termin kwitnienia VI - VII
Zimozielone Nie
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów czerwona
Pokrój wyprostowany
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

Wakacyjny, kolorowy, radosny. Taki jest lipcowy numer „M jak Mieszkanie” . Prezentujemy w nim inspirujące zestawy mebli oraz dodatków na balkon i taras - w różnych stylach, na każdy metraż.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie - Lipiec 2021