Wiąz holenderski 'Wredei' - Ulmus x hollandica 'Wredei'

2020-07-16 15:37

Wiąz holenderski 'Wredei' jest wolno rosnącym drzewem o wąskim, odwrotnie stożkowatym pokroju (tzn. rozszerzającym się ku górze). Pędy tej odmiany wiązu rosną prawie pionowo w górę, przyrastając około 15 cm rocznie.

Wiąz holenderski – opis

Wiąz holenderski 'Wredei' ze względu na kolor liści, często jest potocznie nazywany żółtym wiązem holenderskim. Młode liście wiązu holenderskiego 'Wredei' mają złotożółty kolor, który z czasem staje się coraz bardziej zielonożółty. Kształt liści jest szerokoeliptyczny, a brzeg blaszki piłkowany. Wiąz po 10 latach drzewo dorasta do 3-4 m wysokości i 2-3 m szerokości korony, a starsze rośliny osiągają 6-8 m wysokości i 3-4 m szerokości.

Wiąz drzewo

Wiąz holenderski 'Wredei' nie ma wysokich wymagań co do gleby, dobrze będzie rósł praktycznie w każdej ziemi ogrodowej, jednak najlepiej w glebie żyznej, średnio wilgotnej i przepuszczalnej. Wiąz holenderski 'Wredei' jest odporny na suszę, wymaga stanowiska półcienistego lub słonecznego, jednak w bardzo intensywnym słońcu żółte liście mogą ulegać poparzeniu i zasychać, dlatego ważne jest regularne podlewanie drzew rosnących na słońcu.

>>Przeczytaj też: Wiąz holenderski 'Wredei': brązowe i zwinięte liście

Wiąz kolumnowy w ogrodzie

Wiąz holenderski 'Wredei' ze względu na swoje rozmiary i wyjątkową dekoracyjność, idealnie nadaje się do sadzenia w małych ogrodach przydomowych, zwłaszcza w nasadzeniach z innymi drzewami o kontrastujących liściach (np. ciemnozielonych lub purpurowych). zabezpieczenia.

>>Przeczytaj też: Drzewa w małym ogrodzie: dlaczego warto je sadzić, jakie gatunki wybrać

Wiąz Wredei w pojemnikach

Drzewo wiąz holenderski 'Wredei' nadaje się także do uprawy w pojemnikach. Cięcie nie jest wskazane, gdyż wiązy słabo odrastają i są podatne na infekcje grzybowe. Wiąz holenderski 'Wredei' jest odporny na mróz, jednak młode egzemplarze oraz rośliny rosnące w doniczkach wymagają zabezpieczenia.

Poznaj inne drzewa o pokroju kolumnowym:

 

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wlgotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Stanowisko półcieniste
Zimozielone Nie
Kategoria Drzewa liściaste
Podlewanie mało
Wysokość 3 m - 4 m
Barwa liści/igieł złotożółta
Pokrój odwrotnie stożkowaty
Drzewa do małego ogrodu
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

Wakacyjny, kolorowy, radosny. Taki jest lipcowy numer „M jak Mieszkanie” . Prezentujemy w nim inspirujące zestawy mebli oraz dodatków na balkon i taras - w różnych stylach, na każdy metraż.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie - Lipiec 2021