Wiąz holenderski 'Wredei' - Ulmus x hollandica 'Wredei'

2020-07-16 15:37 Paweł Romanowski

Wiąz holenderski 'Wredei' jest wolno rosnącym drzewem o wąskim, odwrotnie stożkowatym pokroju (tzn. rozszerzającym się ku górze). Pędy tej odmiany wiązu rosną prawie pionowo w górę, przyrastając około 15 cm rocznie.

Wiąz holenderski – opis

Wiąz holenderski 'Wredei' ze względu na kolor liści, często jest potocznie nazywany żółtym wiązem holenderskim. Młode liście wiązu holenderskiego 'Wredei' mają złotożółty kolor, który z czasem staje się coraz bardziej zielonożółty. Kształt liści jest szerokoeliptyczny, a brzeg blaszki piłkowany. Wiąz po 10 latach drzewo dorasta do 3-4 m wysokości i 2-3 m szerokości korony, a starsze rośliny osiągają 6-8 m wysokości i 3-4 m szerokości.

Wiąz drzewo

Wiąz holenderski 'Wredei' nie ma wysokich wymagań co do gleby, dobrze będzie rósł praktycznie w każdej ziemi ogrodowej, jednak najlepiej w glebie żyznej, średnio wilgotnej i przepuszczalnej. Wiąz holenderski 'Wredei' jest odporny na suszę, wymaga stanowiska półcienistego lub słonecznego, jednak w bardzo intensywnym słońcu żółte liście mogą ulegać poparzeniu i zasychać, dlatego ważne jest regularne podlewanie drzew rosnących na słońcu.

>>Przeczytaj też: Wiąz holenderski 'Wredei': brązowe i zwinięte liście

Wiąz kolumnowy w ogrodzie

Wiąz holenderski 'Wredei' ze względu na swoje rozmiary i wyjątkową dekoracyjność, idealnie nadaje się do sadzenia w małych ogrodach przydomowych, zwłaszcza w nasadzeniach z innymi drzewami o kontrastujących liściach (np. ciemnozielonych lub purpurowych). zabezpieczenia.

>>Przeczytaj też: Drzewa w małym ogrodzie: dlaczego warto je sadzić, jakie gatunki wybrać

Wiąz Wredei w pojemnikach

Drzewo wiąz holenderski 'Wredei' nadaje się także do uprawy w pojemnikach. Cięcie nie jest wskazane, gdyż wiązy słabo odrastają i są podatne na infekcje grzybowe. Wiąz holenderski 'Wredei' jest odporny na mróz, jednak młode egzemplarze oraz rośliny rosnące w doniczkach wymagają zabezpieczenia.

Poznaj inne drzewa o pokroju kolumnowym:

 

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wlgotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Stanowisko półcieniste
Zimozielone Nie
Kategoria Drzewa liściaste
Podlewanie mało
Wysokość 3 m - 4 m
Barwa liści/igieł złotożółta
Pokrój odwrotnie stożkowaty

NOWY NUMER

Maj w M jak Mieszkanie wabi kolorami i zachęca do zmian w domu. Prezentuje piękne przedmioty i aranżacje w pastelowych odcieniach różu, błękitu, żółtego i zieleni.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie - Maj 2021