Tulipanowiec amerykański - Liriodendron tulipifera

2020-07-16 15:38 Michał Mazik

Tulipanowiec amerykański to drzewo liściaste należące do rodziny magnoliowatych (Magnoliaceae). W środowisku naturalnym występuje w Appalachach – w Ameryce Północnej, gdzie dorasta do 60 m wysokości. W Polsce zwykle osiąga 15-20 m. Rośnie szybko. Ma szeroką, piramidalną koronę. Kora drzewa jest szara, spękana. Liście tulipanowca amerykańskiego mają charakterystyczny, klapowaty kształt. Jesienią przebarwiają się na żółtopomarańczowo.

Drzewo tulipanowiec

Kwiaty tulipanowca przypominają tulipany (stąd nazwa drzewa), mają delikatną zielonkawo-biało-pomarańczową barwę. Pojawiają się w czerwcu. Owocem jest oskrzydlony orzeszek. Tulipanowiec amerykański to roślina miododajna.

Tulipanowiec uprawa

Tulipanowiec amerykański należy sadzić na stanowiskach słonecznych, osłoniętych od wiatru. Preferuje podłoża świeże, przepuszczalne, dość wilgotne o odczynie kwaśnym do obojętnego. Nie znosi podłoży suchych i wapiennych. Tulipanowiec najlepiej sadzić wiosną (młode okazy nie są w pełni mrozoodporne). Zaleca się przywiązywać go do palików. W pierwszych latach uprawy warto osłaniać drzewka i ściółkować glebę. W czasie suszy wymaga podlewania. Nawożenie z reguły nie jest konieczne (źle reaguje na zasolenie gleby)
Tulipanowiec amerykański nie wymaga cięcia – poza usuwaniem przemarzniętych bądź porażonych chorobą pędów. Jest mało podatny na szkodniki.

>>Przeczytaj też: Pęknięta kora tulipanowca

Tulipanowiec amerykański ze względu na dekoracyjny wygląd warto sadzić pojedynczo (jako soliter) w wyeksponowanych częściach ogrodu. Zaleca się uprawiać go w większych ogrodach i parkach. Gatunek znosi zanieczyszczenia powietrza, dlatego nadaje się do sadzenia w aglomeracjach. Korzenie tulipanowca wykorzystywane są jako dodatek do piwa.

Odmiany tulipanowca amerykańskiego

Poznaj ciekawe odmiany tulipanowca amerykańskiego

 

Stanowisko
Wilgotność gleby
Roślina ozdobna z liści/igieł
Roślina ozdobna z kwiatów
Zimozielone Nie
Termin kwitnienia
Kategoria Drzewa liściaste
Wysokość 15 m - 20 m
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Pokrój szeroki
Barwa kwiatów zielonożółta
Pokrój piramidalny

NOWY NUMER

To już trzecie wydanie „M jak Mieszkanie” w 2021 roku. Cieszymy się, że jesteście z nami! W tym numerze podpowiadamy, jak urządzić salon - idealny do wypoczynku, zabaw z dziećmi, ale też do pracy.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie okładka 03/2021