Tulipanowiec amerykański - Liriodendron tulipifera

2022-05-18 12:42

Tulipanowiec amerykański to drzewo liściaste należące do rodziny magnoliowatych (Magnoliaceae). W środowisku naturalnym występuje w Appalachach – w Ameryce Północnej, gdzie dorasta do 60 m wysokości.

Spis treści

  1. Drzewo tulipanowiec
  2. Tulipanowiec uprawa
  3. Odmiany tulipanowca amerykańskiego

Drzewo tulipanowiec

W Polsce tulipanowiec amerykański zwykle osiąga 15-20 m. Rośnie szybko. Ma szeroką, piramidalną koronę. Kora drzewa jest szara, spękana. Liście tulipanowca amerykańskiego mają charakterystyczny, klapowaty kształt. Jesienią przebarwiają się na żółtopomarańczowo. Kwiaty tulipanowca przypominają tulipany (stąd nazwa drzewa), mają delikatną zielonkawo-biało-pomarańczową barwę. Pojawiają się w czerwcu. Owocem jest oskrzydlony orzeszek. Tulipanowiec amerykański to roślina miododajna.

Tulipanowiec uprawa

Tulipanowiec amerykański należy sadzić na stanowiskach słonecznych, osłoniętych od wiatru. Preferuje podłoża świeże, przepuszczalne, dość wilgotne o odczynie kwaśnym do obojętnego. Nie znosi podłoży suchych i wapiennych. Tulipanowiec najlepiej sadzić wiosną (młode okazy nie są w pełni mrozoodporne). Zaleca się przywiązywać go do palików. W pierwszych latach uprawy warto osłaniać drzewka i ściółkować glebę. W czasie suszy wymaga podlewania. Nawożenie z reguły nie jest konieczne (źle reaguje na zasolenie gleby)Tulipanowiec amerykański nie wymaga cięcia – poza usuwaniem przemarzniętych bądź porażonych chorobą pędów. Jest mało podatny na szkodniki.

Tulipanowiec amerykański ze względu na dekoracyjny wygląd warto sadzić pojedynczo (jako soliter) w wyeksponowanych częściach ogrodu. Zaleca się uprawiać go w większych ogrodach i parkach. Gatunek znosi zanieczyszczenia powietrza, dlatego nadaje się do sadzenia w aglomeracjach. Korzenie tulipanowca wykorzystywane są jako dodatek do piwa.

Odmiany tulipanowca amerykańskiego

Poznaj ciekawe odmiany tulipanowca amerykańskiego

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Roślina ozdobna z kwiatów
Zimozielone Nie
Termin kwitnienia VI
Kategoria Drzewa liściaste
Wysokość 15 m - 20 m
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Pokrój szeroki
Barwa kwiatów zielonożółta
Pokrój piramidalny