Tulipanowiec amerykański 'Edward Gursztyn' - Liriodendron tulipifera 'Edward Gursztyn'

2022-03-24 13:40

Tulipanowiec amerykański 'Edward Gursztyn' to odmiana tulipanowca otrzymana w Szkółkach Drzew i Krzewów Ozdobnych Gursztyn w Braniewie. Wprowadzono ją do handlu w 2009 roku. W 2010 roku roślina zdobyła złoty medal na Wystawie Zieleń to Życie w Warszawie.

Spis treści

  1. Tulipanowiec amerykański 'Edward Gursztyn' - opis
  2. Tulipanowiec amerykański 'Edward Gursztyn' - stanowisko i podłoże
  3. Tulipanowiec amerykański 'Edward Gursztyn' - zastosowanie

Tulipanowiec amerykański 'Edward Gursztyn' - opis

Tulipanowiec amerykański 'Edward Gursztyn' to małe, karłowe, wolno rosnące drzewo liściaste, ze szczepioną na pniu kulistą koroną, dorastającą do 1 m średnicy. Drzewo dorasta do 2-3 m wysokości. Liście jasnozielone, 4 klapowe o oryginalnym kształcie,  jesienią złocistożółte lub pomarańczowe, sezonowe, opadają na zimę. Kwiaty żółtawozielone, przypominające tulipany, pojawiają się na roślinie w czerwcu.

Tulipanowiec amerykański 'Edward Gursztyn' - stanowisko i podłoże

Tulipanowiec amerykański 'Edward Gursztyn' lubi stanowiska słoneczne, ale poradzi sobie również w cieniu. Wymaga przeciętnych ogrodowych, umiarkowanie wilgotnych, ale dość żyznych gleb. Młode rośliny wymagają osłony, ale starsze dobrze znoszą polskie zimy. Roślina dobrze znosi też klimat miejski. Jej korona wymaga corocznego cięcia korekcyjnego i prześwietlającego (w starszym wieku), które wykonujemy w stanie bezlistnym, wczesną wiosną, od końca lutego do początku kwietnia.

Tulipanowiec amerykański 'Edward Gursztyn' - zastosowanie

Tulipanowiec amerykański 'Edward Gursztyn' doskonale nadaje się do małych ogrodów przydomowych, parków, zieleni miejskiej i osiedlowej. Sprawdza sie zarówno jako soliter, jak i w grupach roślinnych oraz szpalerach.

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Wysokość 2 m - 3 m
Zimozielone Nie
Termin kwitnienia VI
Kategoria Drzewa liściaste
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Pokrój kulisty
Barwa kwiatów zielonożółta
Drzewa do małego ogrodu