Jarząb szwedzki - Sorbus intermedia

2022-04-13 14:25

Jarząb szwedzki to drzewo, które pochodzi z Północnej Europy. W Polsce można go spotkać nie tylko w ogrodach przydomowych, ale także w zieleni miejskiej. W stanie dzikim można go spotkać na Pomorzu Zachodnim. Należy do rodziny różowatych (Rosaceae).

Spis treści

  1. Jarząb szwedzki - opis
  2. Jarząb szwedzki - warunki uprawy
  3. Jarząb szwedzki - pielęgnacja
  4. Jarząb szwedzki - zastosowanie

Jarząb szwedzki - opis

Jarząb szwedzki to mieszaniec jarzębu pospolitego, jarzębu mącznego i jarzębu brekinii. Jest wysokim krzewem lub średniej wielkości drzewa o wzniesionym, lekko krzaczastym pokroju i gęstej koronie. Dorasta maksymalnie do 18 m wysokości. Tworzy głęboki i silny system korzeniowy. Liście są pojedyncze, kształtu odwrotnie jajkowatego lub eliptycznego, pierzastowrębne i piłkowane. Wierzchnia strona liścia jest ciemnozielona, a dolna szara, filcowata, owłosiona.

Jarząb szwedzki kwitnie od maja do czerwca. Kwiaty są niewielkie, kremowobiałe, obupłciowe, zebrane na końcach pędów w gęste podbaldachy. Kwiaty posiadają mało przyjemny zapach. Latem pojawiają się na drzewie nieduże, kuliste, pomarańczowe kub czerwone owoce, zebrane w baldachowate owocostany. Ciekawą odmianą jest wolno rosnąca 'Bronwers', która dorasta maksymalnie do 6 m wysokości.

Jarząb szwedzki - warunki uprawy

Jarząb szwedzki najlepiej rośnie na stanowiskach słonecznych. Nie jest wymagający co do gleby, jednak w podłożu o słabej jakości rośnie wolno. Śmiało mogą go uprawiać mało doświadczeni ogrodnicy. Najlepiej, gdy podłoże jest lekko zasadowe, żyzne i dość przewiewne. Drzewo jest odporne na spadki temperatury oraz zanieczyszczenia powietrza.

Jarząb szwedzki - pielęgnacja

Jarząb szwedzki nie wymaga długoletniego nawożenia. Tylko przez kilka pierwszych lat po posadzeniu warto wzmacniać roślinę nawozem mineralnym wieloskładnikowym lub kompostem - najlepiej latem. Co roku należy wykonywać cięcie sanitarne, odpowiedni termin tego zabiegu to zima. Roślina rozmnaża się z nasion oraz przez sadzonkowanie i szczepienie.

Jarząb szwedzki - zastosowanie

Jarząb szwedzki idealnie sprawdza się jako gatunek miejski w parkach oraz w niedalekim sąsiedztwie ulic. Z racji tego, że drzewo jest średniej wielkości, będzie dobrym tłem dla innych roślin, a także źródłem cienia dla użytkowników ogrodu. Owoce jarzębu szwedzkiego są jadalne, bogate w witaminę C. Korona drzewa nie rozrasta się szybko, dlatego sprawdzi się nawet w małych ogrodach.

Poznaj inne:

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Stanowisko półcieniste
Roślina ozdobna z kwiatów
Roślina ozdobna z owoców
Termin kwitnienia V - VI
Zimozielone Nie
Kategoria Drzewa liściaste
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Pokrój wzniesiony
Barwa kwiatów kremowobiała
Pokrój lekko krzaczasty
Wysokość do 18 m