Jarząb mączny - Sorbus aria

2020-07-17 12:42
Jarząb mączny
Autor: www.gettyimages.com Jarząb mączny

Jarząb mączny to roślina, którą można spotkać praktycznie w całej Europie, a także w Afryce Północnej oraz Kaukazie. W Polsce rośnie w Tatrach, Pieninach i Karkonoszach. Jest dość chętnie wykorzystywany w zieleni miejskiej i sadzony w ogrodach przydomowych. Należy do rodziny różowatych (Rosaceae).

Jarząb mączny - opis

Jarząb mączny zaliczany jest do drzew liściastych lub krzewów. Ma jajowaty, czasem stożkowy pokrój korony, choć zdarzają się okazy nieregularne. Roślina osiąga od 3 do 15 m wysokości (zaliczany jest raczej do niedużych drzew0. Pędy  umieszczone są dość nisko, kierują się zdecydowanie bardziej ku górze niż na boki. Liście o kształcie eliptycznym lub jajkowatym mają górną stronę blaszki liściowej ciemnozieloną, natomiast dolną pokrytą białym, gęstym kutnerem. Stąd między innymi wzięła się nazwa gatunkowa(mączysty).  Blaszka liściowa jest na brzegach piłkowana. Jarząb mączny kwitnie w maju. Białe kwiaty zebrane są w wiechowate kwiatostany. Żółtoczerwone lub czerwone, kuliste owoce pojawiają się latem. Miąższ owoców jest mączysty.

>>Przeczytaj też: Jarzęby w ogrodzie – przegląd gatunków, uprawa i zastosowanie

Jarząb mączny - warunki uprawy i pielęgnacja

Jarząb mączny jest łatwy w uprawie. Najlepiej rośnie w miejscach słonecznych, choć poradzi sobie również w miejscu półcienistym. Podłoże powinno być żyzne, próchnicze i zasadowe. W glebie mniej żyznej może słabej kwitnąć. Ogromnym plusem tej rośliny jest odporność na warunki miejskie, dlatego warto wykorzystywać ją w zieleni miejskiej sadząc w parkach, skwerach oraz przy blokach mieszkalnych. Dodatkowo jarząb mączny jest odporny na suszę.Roślina wymaga regularnego nawożenia, które bardzo dobrze wpływa na jej wzrost i kwitnienie. Można stosować nawozy organiczne oraz wieloskładnikowe nawozy mineralne. Jarząb mączny rozmnaża się przez wysiew nasion (najczęściej pomagają w tym ptaki).

Jarząb mączny - zastosowanie

Liście drzewa z pewnej odległości wyglądają jak pokryte srebrem, dlatego drzewo jest niezwykle ozdobne i chętnie sadzone. Bardzo ładnie prezentuje się np. wzdłuż alei. Nie rośnie szybko, dlatego rośliny nadaje się również do małych ogrodów. Drewno wykorzystywane jest do produkcji mebli i innych sprzętów gospodarstwa domowego.

Poznaj inne:

Stanowisko półcieniste
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Stanowisko słoneczne
Roślina ozdobna z kwiatów
Roślina ozdobna z owoców
Zimozielone Nie
Kategoria Drzewa liściaste
Barwa kwiatów biała
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Pokrój nieregularny
Pokrój stożkowy
Termin kwitnienia V
Wysokość 3 m - 15 m
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

W lutym czerpiemy energię z wyrazistości (kolorów i stylów), doceniamy także przytulność w domu. W rubryce MOODBOARD sprawdzamy śmiałe połączenie fioletu z niebieskim.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie – Luty 2022