Jarząb Koehnego - Sorbus koehneana

2020-07-16 15:51 Agnieszka Mike-Jeziorska
Jarząb Koehnego
Autor: Agencja Promocji Zieleni - Agnieszka Żukowska

Jarząb Koehnego to niewielkie, wolnorosnące drzewo liściaste z rodziny różowatych (Rosaceae). Po 10–20 latach uprawy osiąga 5–6 m wysokości i około 5 m średnicy korony. Korona ma rozłożysty pokrój i łukowato wygięte ku dołowi pędy, które najsilniej przewisają jesienią, wyginając się pod ciężarem owoców. Młode pędy są czerwonawe, z wiekiem drewnieją, pokrywając się brunatną, gładką korą.

Liście są złożone z zazwyczaj ponad 20 niewielkich, jajowato-lancetowatych listków długości około 2 cm. Listki są siedzące, ostro piłkowane na brzegach, ciemnozielone. Jesienią liście przebarwiają się na purpurowo, a na zimę opadają.

>>Przeczytaj też: Jakie wybrać drzewa i krzewy do ogrodu

 

Jarząb Koehnego - kwiaty i owoce

 

Jarząb Koehnego kwitnie w maju, niekiedy do początku czerwca. Kwiaty wyrastają z kątów liści na pędach wieloletnich i są zebrane w gęste baldachogrona o długich, czerwonych szypułkach. Miododajne kwiaty mają śnieżnobiałe płatki, a wnętrze każdego z nich jest żółtawe i składa się ze słupka i licznych pręcików. Z kwiatów, po zapyleniu przez owady i zapłodnieniu, pod koniec lata powstają początkowo zielone, po dojrzeniu (około września) perłowo białe, kuliste owoce, średnicy około 6 mm, pięknie kontrastujące z purpurowymi liśćmi. Owoce utrzymują się na pędach do zimy i zdobią drzewa nawet po opadnięciu liści.

Jarząb Koehnego - wymagania

Jarząb Koehnego ma niewielkie wymagania glebowe, urośnie w zasadzie na każdej, średnio żyznej glebie ogrodowej. Najlepiej jednak rośnie w podłożu żyznym, próchniczym, stosunkowo lekkim i przepuszczalnym, o umiarkowanej wilgotności i odczynie obojętnym lub lekko kwaśnym. Roślina jest odporna na okresową suszę i zanieczyszczenia środowiska. Najlepiej rośnie i kwitnie w miejscach nasłonecznionych lub w lekkim półcieniu (choć tam kwitnienie może być nieco mniej obfite). W Polskich warunkach klimatycznych jest całkowicie odporna na mróz. Strefa mrozoodporności 4.

Sorbus koehneana - pielęgnacja i zastosowanie

Jarząb Koehnego nie lubi cięcia, bo zwiększa to możliwość porażenia przez choroby kory i drewna. Jedynie co kilka lat, wczesną wiosną wycina się u nasady pędy przemarznięte, uszkodzone lub chore, a rany po cięciu smaruje specjalistyczną maścią ogrodniczą.
Jarząb Koehnego rozmnaża się wyłącznie wegetatywnie, przez późnozimowe lub wczesnowiosenne szczepienie pędów odmiany oraz letnią okulizację oczek na odpowiednich podkładkach.

>>Przeczytaj też: Drzewa o pokroju płaczącym w ogrodzie

Jarząb Koehnego polecany jest jako roślina soliterowa do sadzenia pojedynczo w szczególnie eksponowanych miejscach. Doskonale wygląda także w połączeniu z innymi roślinami na dużych rabatach. Może być sadzony w ogrodach przydomowych, w zieleni miejskiej czy osiedlowej oraz w parkach.

Poznaj inne jarzęby:

 

Stanowisko
Wilgotność gleby
Roślina ozdobna z liści/igieł
Stanowisko
Roślina ozdobna z kwiatów
Roślina ozdobna z owoców
Termin kwitnienia V - VI
Zimozielone Nie
Kategoria Drzewa liściaste
Wysokość 5 m - 6 m
Barwa kwiatów biała
Podlewanie mało
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów kremowa
Pokrój rozłożysty