Jarząb Koehnego - Sorbus koehneana

2022-04-11 14:05

Jarząb Koehnego to niewielkie, wolnorosnące drzewo liściaste z rodziny różowatych (Rosaceae). Po 10–20 latach uprawy osiąga 5–6 m wysokości i około 5 m średnicy korony.

Jarząb Koehnego
Autor: GettyImages Jarząb Koehnego

Spis treści

  1. Jarząb Koehnego - kwiaty i owoce
  2. Jarząb Koehnego - wymagania
  3. Sorbus koehneana - pielęgnacja i zastosowanie

Jarząb Koehnego ma koronę o rozłożystym pokroju i łukowato wygiętych ku dołowi pędów, które najsilniej przewisają jesienią, wyginając się pod ciężarem owoców. Młode pędy są czerwonawe, z wiekiem drewnieją, pokrywając się brunatną, gładką korą. Liście są złożone z zazwyczaj ponad 20 niewielkich, jajowato-lancetowatych listków długości około 2 cm. Listki są siedzące, ostro piłkowane na brzegach, ciemnozielone. Jesienią liście przebarwiają się na purpurowo, a na zimę opadają.

Jarząb Koehnego - kwiaty i owoce

Jarząb Koehnego kwitnie w maju, niekiedy do początku czerwca. Kwiaty wyrastają z kątów liści na pędach wieloletnich i są zebrane w gęste baldachogrona o długich, czerwonych szypułkach. Miododajne kwiaty mają śnieżnobiałe płatki, a wnętrze każdego z nich jest żółtawe i składa się ze słupka i licznych pręcików. Z kwiatów, po zapyleniu przez owady i zapłodnieniu, pod koniec lata powstają początkowo zielone, po dojrzeniu (około września) perłowo białe, kuliste owoce, średnicy około 6 mm, pięknie kontrastujące z purpurowymi liśćmi. Owoce utrzymują się na pędach do zimy i zdobią drzewa nawet po opadnięciu liści.

Jarząb Koehnego - wymagania

Jarząb Koehnego ma niewielkie wymagania glebowe, urośnie w zasadzie na każdej, średnio żyznej glebie ogrodowej. Najlepiej jednak rośnie w podłożu żyznym, próchniczym, stosunkowo lekkim i przepuszczalnym, o umiarkowanej wilgotności i odczynie obojętnym lub lekko kwaśnym. Roślina jest odporna na okresową suszę i zanieczyszczenia środowiska. Najlepiej rośnie i kwitnie w miejscach nasłonecznionych lub w lekkim półcieniu (choć tam kwitnienie może być nieco mniej obfite). W Polskich warunkach klimatycznych jest całkowicie odporna na mróz.

Sorbus koehneana - pielęgnacja i zastosowanie

Jarząb Koehnego nie lubi cięcia, bo zwiększa to możliwość porażenia przez choroby kory i drewna. Jedynie co kilka lat, wczesną wiosną wycina się u nasady pędy przemarznięte, uszkodzone lub chore, a rany po cięciu smaruje specjalistyczną maścią ogrodniczą.Jarząb Koehnego rozmnaża się wyłącznie wegetatywnie, przez późnozimowe lub wczesnowiosenne szczepienie pędów odmiany oraz letnią okulizację oczek na odpowiednich podkładkach.

Jarząb Koehnego polecany jest jako roślina soliterowa do sadzenia pojedynczo w szczególnie eksponowanych miejscach. Doskonale wygląda także w połączeniu z innymi roślinami na dużych rabatach. Może być sadzony w ogrodach przydomowych, w zieleni miejskiej czy osiedlowej oraz w parkach.

Poznaj inne jarzęby:

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Stanowisko półócieniste
Roślina ozdobna z kwiatów
Roślina ozdobna z owoców
Termin kwitnienia V - VI
Zimozielone Nie
Kategoria Drzewa liściaste
Wysokość 5 m - 6 m
Barwa kwiatów biała
Podlewanie mało
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów kremowa
Pokrój rozłożysty