Buk pospolity = buk zwyczajny - Fagus sylvatica

2022-04-11 14:33

Buk pospolity to okazałe drzewo liściaste należące do rodziny bukowatych (Fagaceae). Występuje na przeważającej części Europy, w Polsce jest gatunkiem rodzimym (w zachodniej i południowej części kraju jest jednym z podstawowych drzew tworzących lasy).

Buk pospolity – opis

Buk pospolity dorasta do 25–30 m wysokości (wyjątkowo do 50 m). Korona młodszych drzew jest smukła, natomiast starszych okazów gęsta, szeroka, nisko osadzona (jeśli drzewo rośnie samotnie). Pień rozgałęzia się w potężne konary, końce gałęzi są lekko zwisające.Kora drzewa jest popielatoszara i gładka (z wiekiem staje się szorstkawa, pofalowana i porysowana, ale nigdy nie jest popękana i nie łuszczy się). Młode pędy są owłosione.Liście buka pospolitego mają jajowaty bądź eliptyczny kształt, dorastają do około 10 cm długości i 5 cm szerokości, z wierzchu są błyszczące, ciemnozielone, a od spodu jasne i matowe. Brzegi liści porośnięte są małymi, białymi włoskami. Jesienią liście przebarwiają się na żółto lub rdzawo, zimą utrzymują się na gałęziach.Owoce buka – bukiew – to zdrewniała owłosiona okrywa, która gdy dojrzeje otwiera się rozdzielając na cztery klapy i uwalnia jeden lub dwa trójkanciaste, brązowawe, jadalne orzeszki.Buk kwitnie od kwietnia do maja. Wegetację rozpoczyna późną wiosną.

Buk pospolity – wymagania uprawowe

Buk pospolity lubi wysoką wilgotność powietrza (najlepiej rośnie w klimacie nadmorskim). Jest wrażliwy na wiosenne przymrozki, które mogą uszkadzać kwiaty i młode liście. Nie znosi silnych mrozów, za to dobrze znosi  zanieczyszczenie powietrza (nadaje się do sadzenia w miastach).Drzewo ma dosyć wysokie wymagania glebowe: potrzebuje gleb żyznych, próchniczych, napowietrzonych i wilgotnych, ale nie podmokłych. Latem (od czerwca) należy je obficie podlewać. Buk jest tolerancyjny w stosunku do odczynu gleby – rośnie zarówno na glebach silnie kwaśnych, jak i zasadowych.Drzewo preferuje stanowiska półcieniste lub słoneczne, ale znosi też cień. Rozmnaża się go przez nasiona, sadzonki oraz szczepienie.

Buk pospolity – zastosowanie

Buk pospolity nadaje się na żywopłoty i szpalery (dobrze znosi przycinanie). Drewno buka to doskonały materiał na meble, parkiety i inne przedmioty. Jest twarde, ciężkie i spoiste, a zarazem łatwe w obróbce.

Dostępnych jest wiele odmian ozdobnych buka pospolitego.Poznaj odmiany buka pospolitego:

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Stanowisko półcieniste
Stanowisko zacienione
Zimozielone Nie
Kategoria Drzewa liściaste
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Pokrój rozłożysty
Pokrój wzniesiony
Wysokość 25 m - 40 m
Drzewa do małego ogrodu
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

W czerwcowym numerze M jak Mieszkanie otwieramy sezon balkonowy. Urządzamy oazę za oknem – klimatyczną, wygodną, zapewniającą relaks.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie - Czerwiec 2022