Buk pospolity = buk zwyczajny - Fagus sylvatica

2022-04-11 14:33

Buk pospolity to okazałe drzewo liściaste należące do rodziny bukowatych (Fagaceae). Występuje na przeważającej części Europy, w Polsce jest gatunkiem rodzimym (w zachodniej i południowej części kraju jest jednym z podstawowych drzew tworzących lasy).

Spis treści

  1. Buk pospolity – opis
  2. Buk pospolity – wymagania uprawowe
  3. Buk pospolity – zastosowanie

Buk pospolity – opis

Buk pospolity dorasta do 25–30 m wysokości (wyjątkowo do 50 m). Korona młodszych drzew jest smukła, natomiast starszych okazów gęsta, szeroka, nisko osadzona (jeśli drzewo rośnie samotnie). Pień rozgałęzia się w potężne konary, końce gałęzi są lekko zwisające.Kora drzewa jest popielatoszara i gładka (z wiekiem staje się szorstkawa, pofalowana i porysowana, ale nigdy nie jest popękana i nie łuszczy się). Młode pędy są owłosione.Liście buka pospolitego mają jajowaty bądź eliptyczny kształt, dorastają do około 10 cm długości i 5 cm szerokości, z wierzchu są błyszczące, ciemnozielone, a od spodu jasne i matowe. Brzegi liści porośnięte są małymi, białymi włoskami. Jesienią liście przebarwiają się na żółto lub rdzawo, zimą utrzymują się na gałęziach.Owoce buka – bukiew – to zdrewniała owłosiona okrywa, która gdy dojrzeje otwiera się rozdzielając na cztery klapy i uwalnia jeden lub dwa trójkanciaste, brązowawe, jadalne orzeszki.Buk kwitnie od kwietnia do maja. Wegetację rozpoczyna późną wiosną.

Buk pospolity – wymagania uprawowe

Buk pospolity lubi wysoką wilgotność powietrza (najlepiej rośnie w klimacie nadmorskim). Jest wrażliwy na wiosenne przymrozki, które mogą uszkadzać kwiaty i młode liście. Nie znosi silnych mrozów, za to dobrze znosi  zanieczyszczenie powietrza (nadaje się do sadzenia w miastach).Drzewo ma dosyć wysokie wymagania glebowe: potrzebuje gleb żyznych, próchniczych, napowietrzonych i wilgotnych, ale nie podmokłych. Latem (od czerwca) należy je obficie podlewać. Buk jest tolerancyjny w stosunku do odczynu gleby – rośnie zarówno na glebach silnie kwaśnych, jak i zasadowych.Drzewo preferuje stanowiska półcieniste lub słoneczne, ale znosi też cień. Rozmnaża się go przez nasiona, sadzonki oraz szczepienie.

Buk pospolity – zastosowanie

Buk pospolity nadaje się na żywopłoty i szpalery (dobrze znosi przycinanie). Drewno buka to doskonały materiał na meble, parkiety i inne przedmioty. Jest twarde, ciężkie i spoiste, a zarazem łatwe w obróbce.

Dostępnych jest wiele odmian ozdobnych buka pospolitego.Poznaj odmiany buka pospolitego:

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Stanowisko półcieniste
Stanowisko zacienione
Zimozielone Nie
Kategoria Drzewa liściaste
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Pokrój rozłożysty
Pokrój wzniesiony
Wysokość 25 m - 40 m
Drzewa do małego ogrodu
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE