Buk pospolity 'Atropunicea' - Fagus sylvatica 'Atropunicea'

2022-04-11 14:25
Buk pospolity 'Atropunicea'
Autor: Agencja Promocji Zieleni - Agnieszka Żukowska Buk pospolity 'Atropunicea'

Buk pospolity 'Atropunicea' jest efektowną czerwonolistną odmianą buka pospolitego, należącego do rodziny bukowatych (Fagaceae).

Spis treści

  1. Buk pospolity 'Atropunicea' – charakterystyka
  2. Buk pospolity 'Atropunicea' - uprawa
  3. Buk pospolity 'Atropunicea' - zastosowanie

Buk pospolity 'Atropunicea' – charakterystyka

Buk pospolity 'Atropunicea ma ciemnoczerwone, skórzaste, lśniące liście (na młodych pędach intensywnie czerwone), które jesienią przebarwiają się na żółtopomarańczowo. Podobnie, jak gatunek ma rozłożystą zaokrągloną koronę i piękną szarosrebrzystą gładką korę na pniu i grubszych konarach. Drzewo dorasta do 20 m wysokości osiągając podobną średnicę korony. Znakomicie znosi cięcie.

Buk pospolity 'Atropunicea' - uprawa

Buk pospolity 'Atropunicea' najlepiej czuje się na stanowiskach półcienistych, choć toleruje też słoneczne miejsca. Preferuje gleby wilgotne, żyzne, o stałym poziomie wód gruntowych, zawierające wapń. Drzewo jest w pełni mrozoodporne.Rozmnażać należy go wegetatywnie, najlepiej przez sadzonki pędowe – wtedy powtarza wszystkie pożądane cechy.

Poznaj inne odmiany buka pospolitego:

Buk pospolity 'Atropunicea' - zastosowanie

To wyniosłe drzewo o pięknym zabarwieniu liści polecane jest do wykorzystania w dużej przestrzeni, bo inaczej nie uwidacznia się jego majestatyczny pokrój. Sprawdzi się zwłaszcza jako soliter, czyli drzewo dobrze wyeksponowane, które rośnie pojedynczo na otwartym terenie. Można go sadzić także w szpalerach lub wykorzystywać do tworzenia alei. Ponieważ doskonale znosi cięcie, nadaje się na żywopłoty formowane. Purpurowe liście doskonale wyglądają w zestawieniach kolorystycznych: monochromatycznych lub wielobarwnych, a także jako tło dla innych gatunków.

Stanowisko słoneczne
Roślina ozdobna z liści/igieł
Wilgotność gleby wilgotna
Zimozielone Nie
Kategoria Drzewa liściaste
Wysokość do 20 m
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł czerwona
Pokrój zaokrąglony
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

W czerwcowym numerze M jak Mieszkanie otwieramy sezon balkonowy. Urządzamy oazę za oknem – klimatyczną, wygodną, zapewniającą relaks.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie - Czerwiec 2022