Buk pospolity 'Atropunicea' - Fagus sylvatica 'Atropunicea'

2020-07-16 15:57 Anna Skórkowska
Zdjęcie 64824
Autor: Agencja Promocji Zieleni - Agnieszka Żukowska

Buk pospolity 'Atropunicea' jest efektowną czerwonolistną odmianą buka pospolitego, należącego do rodziny bukowatych (Fagaceae).

Buk pospolity 'Atropunicea' – charakterystyka

Buk pospolity 'Atropunicea ma ciemnoczerwone, skórzaste, lśniące liście (na młodych pędach intensywnie czerwone), które jesienią przebarwiają się na żółtopomarańczowo. Podobnie, jak gatunek ma rozłożystą zaokrągloną koronę i piękną szarosrebrzystą gładką korę na pniu i grubszych konarach. Drzewo dorasta do 20 m wysokości osiągając podobną średnicę korony. Znakomicie znosi cięcie.

Buk pospolity 'Atropunicea' - uprawa

Buk pospolity 'Atropunicea' najlepiej czuje się na stanowiskach półcienistych, choć toleruje też słoneczne miejsca. Preferuje gleby wilgotne, żyzne, o stałym poziomie wód gruntowych, zawierające wapń. Drzewo jest w pełni mrozoodporne.
Rozmnażać należy go wegetatywnie, najlepiej przez sadzonki pędowe – wtedy powtarza wszystkie pożądane cechy.

Poznaj inne odmiany buka pospolitego:

Buk pospolity 'Atropunicea' - zastosowanie

To wyniosłe drzewo o pięknym zabarwieniu liści polecane jest do wykorzystania w dużej przestrzeni, bo inaczej nie uwidacznia się jego majestatyczny pokrój. Sprawdzi się zwłaszcza jako soliter, czyli drzewo dobrze wyeksponowane, które rośnie pojedynczo na otwartym terenie.
Można go sadzić także w szpalerach lub wykorzystywać do tworzenia alei. Ponieważ doskonale znosi cięcie, nadaje się na żywopłoty formowane. Purpurowe liście doskonale wyglądają w zestawieniach kolorystycznych: monochromatycznych lub wielobarwnych, a także jako tło dla innych gatunków.

>>Przeczytaj też: Jakie wybrać drzewa i krzewy do ogrodu

Stanowisko
Roślina ozdobna z liści/igieł
Wilgotność gleby
Zimozielone Nie
Kategoria Drzewa liściaste
Wysokość do 20 m
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł czerwona
Pokrój zaokrąglony