Sagowiec jamajski = Zamia - Zamia furfuracea

2020-07-16 15:41

Sagowiec jamajski (zamia) swoje korzenie ma w Meksyku. W tych obszarach można ją spotkać w gruncie. W naturalnych warunkach zamia rośnie w klimacie tropikalnym i podzwrotnikowym. W Polsce uprawiana jest tylko jako roślina doniczkowa we wnętrzach. Należy do rodziny zamiowate (Zamiaceae).

Sagowiec jamajski (zamia)
Autor: Biuro Kwiatowe Holandia Sagowiec jamajski (zamia)

Spis treści

  1. Zamia - opis
  2. Zamia - warunki uprawy
  3. Zamia - pielęgnacja
  4. Zamia - zastosowanie

Zamia - opis

Sagowiec jamajski jest rośliną długowieczną. Ma wzniesiony, delikatnie rozłożysty pokrój. Rośnie dość wolno, w uprawie doniczkowej osiąga od 50 do 100 cm wysokości (w naturze dorasta nawet do 200 cm). Pędy są sztywne, liście ciemnozielone, skórzaste, parzystopierzaste, składające się z 6-12 par sztywnych listków -  tworzą efektowną rozetę. Kwiaty najczęściej są brązowe, łudząco podobne do kolby kukurydzy. Owoce czerwone, wydłużone, długości około 1 cm. Odmiany doniczkowe, które można spotkać w naszym kraju, zazwyczaj nie kwitną. Korzenie rośliny tylko częściowo znajdują się nad powierzchnią ziemi.Cała roślina jest silnie trująca - zawiera cykasin. Połknięcie jakiejkolwiek części przez zwierzęta lub ludzi może grozić śmiercią. Obecnie nie znane są metody odtrucia sagowcem jamajskim.

Zamia - warunki uprawy

Zamia nie jest trudna w uprawie. Wymaga umiarkowanie słonecznego, ale ciepłego miejsca. Wszelkie przeciągi mogą być przyczyną zamierania liści. Podłoże dla sagowca jamajskiego powinno być żyzne, przepuszczalne i stale wilgotne. Idealnie, gdy gleba jest lekko kwaśna i posiada z domieszkę piasku i torfu. Zamia znosi suszę (mięsiste liście gromadzą wodę) oraz wysokie zasolenie w podłożu.

Zamia - pielęgnacja

W uprawie zamii należy pamiętać o regularnym podlewaniu rośliny. Raz na jakiś warto zastosować nawożenie mineralne nawozem wieloskładnikowym. Na liściach sagowca jamajskiego szybko osiada kurz, dlatego dobrze jest raz w tygodniu przecierać liście, aby nie namnażały się na nich bakterie.

Roślinę rozmnaża się przez wysiew nasion, jednak proces kiełkowania trwa bardzo długo. Można też rozmnażać wegetatywnie, jednak są to trudne zabiegi i zdecydowanie lepiej zakupić gotową sadzonkę w sklepie ogrodniczym.

Zamia - zastosowanie

Sagowiec jamajski dobrze wygląda w towarzystwie innych roślin o mięsistych liściach. Latem roślinę można wystawić na zewnątrz na balkon i taras - nada tym pomieszczeniom tropikalny charakter.

>>Poznaj też: Zamiokulkas zamiolistny

Kategoria Doniczkowe
Stanowisko słoneczne
Roślina ozdobna z liści/igieł
Wilgotność gleby wilgotna
Stanowisko półcieniste
Wysokość 50 cm - 1 m
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów brązowa
Pokrój wzniesiony
Pokrój lekko rozłożysty
Nasi Partnerzy polecają