Kwiat guzmania - jak pielęgnować, jak przesadzać? Czy guzmania lubi słońce?

2024-03-04 11:26

Guzmania w naturze występuje w tropikalnych dżunglach Ameryki. Oprócz sztywnych i błyszczących liści wielką ozdobą guzmanii są wspaniałe kwiatostany, które utrzymują się do kilku tygodni. Jak pielęgnować guzmanię w doniczce, czy guzmania lubi słońce? Podpowiadamy.

Spis treści

  1. Guzmania - roślina doniczkowa z ananasowatych
  2. Jak dbać o guzmanię? Czy guzmania lubi słońce?
  3. Guzmania - kwitnienie
  4. Guzmania - rozmnażanie
  5. Guzmania - podlewanie
  6. Czy guzmania jest trująca?
  7. Inne ananasowate do uprawy doniczkowej
  8. Rośliny doniczkowe: rośliny ananasowate w dekoracji wnętrz

Guzmania - roślina doniczkowa z ananasowatych

Należy do rodziny ananasowatych (Bromeliaceae). Guzmania tworzy lejkowate rozety liści. Ich wysokość, w zależności od gatunku, może osiągać nawet 80 cm. Liście guzmanii mają gładki brzeg, w zależności od gatunku mają różne odcienie. Kwiaty pojawiają się na szczycie łodygi.

Jak dbać o guzmanię? Czy guzmania lubi słońce?

W naturalnym środowisku roślina jest epifitem, zasiedlającym zagłębienia w konarach drzew, dlatego najlepsze jest dla niej światło rozproszone. Podłoże powinno być lekkie i przepuszczalne (można wykorzystać podłoże dla kaktusów z dodatkiem mchu torfowca lub podłoże dla storczyków, ale najlepsze jest specjalistyczne podłoże dla bromelii). W doniczce jest konieczny drenaż.

Guzmania przez cały rok potrzebuje też dość wysokiej temperatury (ok. 20-24°C). Nie lubi przeciągów i zmiany stanowiska. Guzmanię nawozi się w okresie kwitnienia, tylko do doniczki, nawozami dla bromelii lub niewielkimi dawkami nawozów uniwersalnych. Przesadza się po zakończeniu kwitnienia, gdy pojawią się młode rozety.

Guzmania - kwitnienie

Pojedyncze kwiaty rośliny są drobne i niepozorne, to, co w guzmanii najbardziej efektowne to duże barwne przykwiatki. Kwiatostany mogą być wysokie i smukłe lub niskie i rozłożyste. Mogą mieć też różne kolory, utrzymują się nawet do kilku tygodni. Guzmania kwitnie tylko raz. Kiedy kwiatostany zamierają, zamiera wraz z nimi cała roślina. Przed śmiercią rozeta główna wydaje jednak małe rozetki potomne, które można przenieść do osobnej doniczki.

Guzmania - rozmnażanie

Guzmanię rozmnaża się z odrostów od rośliny matecznej wiosną lub latem, gdy osiągną połowę wielkości rośliny dorosłej. Młode muszą mieć własne korzenie. Na dwa dni stawiamy je w cieniu, potem przestawiamy w jaśniejsze miejsce, przez trzy tygodnie należy utrzymywać temperaturę 24 st. Celsjusza i wysoką wilgotność powietrza.

Guzmania - podlewanie

Podlewać guzmanię należy umiarkowanie, niewielkimi dawkami wody, najlepiej deszczowej – wodę wlewamy na podłoże do doniczki, ale także wlewamy do lejka utworzonego przez rozetę liści, gdzie powinno być około 2,5 cm wody, którą trzeba wymieniać co 3 tygodnie. Nie wlewamy wody do rozety, gdy roślina kwitnie, ponieważ kwiatostan może zagniwać – kwitnącą roślinę często zraszamy. Nie należy rośliny nabłyszczać.

Czy guzmania jest trująca?

Nie, guzmania nie jest kwiatem trującym, nie zaszkodzi ani zwierzętom, ani człowiekowi.

Inne ananasowate do uprawy doniczkowej

Kategoria Doniczkowe
Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Stanowisko półcieniste
Roślina ozdobna z kwiatów
Wysokość do 50 cm
Barwa kwiatów biała
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów czerwona
Barwa kwiatów żółta
Termin kwitnienia I - XII

Rośliny doniczkowe: rośliny ananasowate w dekoracji wnętrz

Jak dobrać doniczkę i osłonkę do rośliny? Doniczki terakotowe, ceramiczne i plastikowe