Haworsja = haworcja - Haworthia

2022-03-22 13:23

Rodzaj Haworthia obejmuje ponad 80 gatunków sukulentów liściowych, pochodzących z Afryki Południowej. Haworcja nazwę zawdzięcza angielskiemu botanikowi Adrianowi Haworthowi – znawcy i kolekcjonerowi sukulentów z XVIII wieku.

Spis treści

 1. Haworsja – opis rośliny
 2. Jak pielęgnować haworcje
 3. Przesadzanie i rozmnażanie haworcji
 4. Gatunki haworcji:
 5. Haworsja w kompozycjach

Haworsja – opis rośliny

Haworcje osiągają niewielkie rozmiary – w zależności od gatunku dorastają do 8–15 cm wysokości. Rosną bardzo wolno. Tworzą rozety mięsistych, zielonych liści, u wielu gatunków ostro zakończonych. Kwiaty haworsji nie mają walorów dekoracyjnych. Pojawiają się wiosną, są drobne, białe, tworzą groniaste kwiatostany osadzone na szczycie cienkiej i dość długiej łodygi.

Jak pielęgnować haworcje

Haworcje to rośliny łatwe w uprawie, ich pielęgnacja nie zajmuje dużo czasu. To doskonałe rośliny dla zapominalskich. Wystarczy zapewnić im wystarczająco światła i podlewać od czasu do czasu. Haworsja potrzebuje stanowiska jasnego, z dużą ilością światła, ale trzeba ją chronić przed bezpośrednim słońcem, które może spowodować zmianę barwy liści z zielonej na czerwoną. Haworsje w domu najlepiej ustawić przy oknie o wystawie wschodniej.Haworsje – jak wszystkie sukulenty – lubią umiarkowane podlewanie. Podczas podlewania należy uważać, by nie lać wody bezpośrednio na liście, ponieważ są one podatne na gnicie. Między podlewaniami ziemia w doniczce powinna lekko przeschnąć.Optymalna temperatura dla haworsji wynosi 18-24  st. C, zimą powinna być niższa i wynosić około 14-16 st. C. Jako podłoże najlepiej stosować ziemię do kaktusów lub sukulentów. W okresie wzrostu rośliny należy zasilać niewielkimi dawkami nawozów dla sukulentów. W okresie spoczynku zaprzestajemy nawożenia i podlewania (ziemia w doniczce powinna całkowicie wyschnąć).

Przesadzanie i rozmnażanie haworcji

Raz na kilka lat haworsje warto przesadzić (wiosną), przy okazji oddzielając od rośliny boczne odrosty, wyrastające u podstawy rośliny matecznej. Po oderwaniu należy je podsuszyć przez 2-3 dni, po czym posadzić do osobnych doniczek i podlać po kilku dniach. Przy sadzeniu haworsji do doniczki trzeba pamiętać o warstwie drenażu na dnie pojemnika.

Gatunki haworcji:

 • Haworthia limifolia - o zielonkawobrązowych, trójkątnych, szpiczastych liściach w poprzeczne wypukłe prążki
 • Haworthia cymbiformis – jeden z najpopularniejszych gatunków, ma trójkątne, zakończone przejrzystymi czubkami liście
 • Haworthia baccata – o szpiczastych liściach z licznymi białymi brodawkami przypominającymi perełki
 • Haworthia venosa – o przejrzystej powłoce liści (widać przez nią ciemną siateczkę nerwów)
 • Haworthia fasciata - jeden z najładniejszych gatunków, rozetowa, gładka z wierzchu, spody liści pokryte są jakby nanizanymi perełkami.

  Haworsja w kompozycjach

  Haworsja znakomicie nadaje się do tworzenia kompozycji z różnych sukulentów rosnących w jednym pojemniku. Haworsje korzenia się płytko (korzenie rośliny są małe), więc najlepiej uprawiać je w płytkich pojemnikach.

  Poznaj inne popularne sukulenty:

  Kategoria Doniczkowe
  Stanowisko słoneczne
  Roślina ozdobna z liści/igieł
  Wilgotność gleby sucha
  Podlewanie mało
  Barwa liści/igieł zielona
  Pokrój rozetowy
  Wysokość 8 cm - 15 cm
  Jak dobrać doniczkę i osłonkę do rośliny? Doniczki terakotowe, ceramiczne i plastikowe