Rhipsalis - Rhipsalis cassutha

2020-07-16 15:42

Sukulent z rodziny kaktusowatych, w swojej ojczyźnie (powierzchnia obu Ameryk i część Wysp Karaibskich) porastający rozwidlenia gałezi drzew (epifit) w wilgotnych lasach lub fragmenty skalne (litofit) m.in. na nadmorskich klifach. Jego pędy zwisają w dużych kiściach, osiągając nawet do 9 metrów długości.

Pędy Rhipsalis cassutha są nagie, wałeczkowate, o średnicy około 3 mm, pokryte miejscami okółkowo ułożonymi korzeniami powietrznymi. Młode pędy wyrastają z wierzchołków pędów starszych w parach lub całymi pękami.

W swej ojczyźnie Ripsalis wytwarza pojedyncze, nieliczne, kremowe kwiaty o gwiazdkowatym kształcie, i licznych wąskich płatkach długości okolo 2mm, wyratających z zielonkawych pąków kwiatowych. W mieszkaniach zakwita rzadko. Jeszcze rzadziej zawiązuje drobne, niemal okrągłe owoce o cielistej barwie i średnicy około 5 mm, pokryte niekiedy drobną szczecinką.

Roślina ta nie jest wymagająca w uprawie. Zniesie zarówno bezpośrednie słońce, jak i okresową suszę. Najlepiej jednak rośnie w rozproszonym świetle słonecznym, a spryskiwana od czasu do czasu wodą - wytwarza więcej korzeni powietrznych, dzięki czemu łatwiej i szybciej można ją rozmnażać.

Rhipsalis rozmnaża się bardzo łatwo. Wystarczy oderwać pędy, posiadające korzenie powietrzne i posadzić w wilgotnym, podłożu. Po kilku tygodniach są już dość dobrze ukorzenione i mogą zacząć wypuszczać młode pędy ze swych wierzchołków.

Kategoria Doniczkowe
Stanowisko półcieniste
Wilgotność gleby sucha
Roślina ozdobna z pędów
Barwa kwiatów biała
Podlewanie mało
Barwa liści/igieł zielona
Pokrój krzaczasty
Pokrój przewisający
Wysokość 10 cm - 2 m