Fikus wierzbolistny - Ficus binnenijkii

2020-07-16 15:53 Martyna Cieślińska
Fikus wierzbolistny
Autor: Mariusz Bykowski Fikus wierzbolistny

Fikus wierzbolistny w naturze rośnie jako duże drzewo w Indiach, Azji wschodniej i w Chinach. W Polsce jest dość popularną rośliną doniczkową, uprawianą dla dekoracyjnych liści. Należy do rodziny morwowatych (Moraceae).

Fikus wierzbolistny - opis

Fikus wierzbolistny jest rośliną wieloletnią, jest zaliczany do roślin długowiecznych. Ma wzniesiony, wyprostowany pokrój z wąskimi, wydłużonymi, ostro zakończonymi, ciemnozielonymi liśćmi, które mają tendencję do przewieszania się w dół, a ich długość dochodzi nawet do 20 cm. To właśnie liście stanowią główną ozdobę rośliny.
Fikus wierzbolistny w uprawie doniczkowej osiąga od 50 cm do nawet 2 m wysokości (oczywiście w naturze jest zdecydowanie wyższy.

>>Przeczytaj też: Fikusy: zawsze modne rośliny doniczkowe

Fikus wierzbolistny - warunki uprawy i pielęgnacja

Figowiec wierzbolistny lubi miejsca półcieniste i pozbawione przeciągów. Średnia temperatura powinna wynosić 20 st. C (zimą 14 st. C). Podłoże powinno być żyzne, przepuszczalne, o umiarkowanej wilgotności.
Wszelkie zabiegi pielęgnacyjne przy fikusie wierzbolistnym warto wykonywać w rękawiczkach, ponieważ roślina zawiera trujący sok mleczny. W sezonie warto fikusa nawozić co dwa tygodnie, ale w okresie zimowym zaprzestać zasilania. Korzystnym zabiegiem jest zraszanie liści, zwłaszcza w okresie wiosennym.
Podlewać fikusa wierzbolistnego należy wtedy, gdy podłoże przeschnie. Zimą zdecydowanie zmniejszajmy dostarczanie wody. Roślina rozmnaża się przez podział lub sadzonki wierzchołkowe.

>>Przeczytaj też: Nawożenie roślin doniczkowych

Fikus wierzbolistny - zastosowanie

Większość fikusów, w tym wierzbolistny, ma zdolność oczyszczania powietrza: usuwa z pomieszczeń szkodliwy formaldehyd. Warto więc mieć go w domu czy w biurze.
Jest rośliną długowieczną - będzie ozdobą przez wiele lat. Osiąga spore rozmiary, warto wziąć to pod uwagę przed zakupem. Roślina wydziela sok mleczny, który może powodować podrażnienia skóry, a po połknięciu nawet zatrucia.

Poznaj inne fikusy:

 

Kategoria Doniczkowe
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Stanowisko półcieniste
Wysokość 50 cm - 2 m
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Pokrój wyprostowany
Pokrój wzniesiony
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

Wakacyjny, kolorowy, radosny. Taki jest lipcowy numer „M jak Mieszkanie” . Prezentujemy w nim inspirujące zestawy mebli oraz dodatków na balkon i taras - w różnych stylach, na każdy metraż.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie - Lipiec 2021