Dracena deremeńska - Dracaena deremensis

2021-11-22 16:02
Dracena deremeńska
Autor: Konrad Kalbarczyk Dracena deremeńska

Dracena deremeńska pochodzi z Afryki. Jest bardzo popularną rośliną doniczkową uprawianą w wielu krajach, w tym także w Polsce. Należy do rodziny szparagowatych (Asparagaceae).

Dracena deremeńska - opis

Dracena deremeńska jest rośliną wieloletnią o wzniesionym pokroju. Osiąga od 60 do 100 cm wysokości (w naturze egzemplarze są zdecydowanie wyższe). Liście są wydłużone, ciemnozielone, błyszczące na wierzchniej stronie blaszki, a matowe na spodniej. Mają tendencję do łukowatego wyginania się, ściśle przylegają do głównego przewodnika i zakrywają pęd główny. Znane są odmiany, które na skórzastych zielonych liściach mają żółte lub białe paski.

>> Przeczytaj też: Dracena. Różne gatunki draceny do uprawy w doniczkach

Dracena deremeńska - warunki uprawy i pielęgnacja

Dracena deremeńska najlepiej rośnie w miejscu słonecznym lub półcienistym. Dla młodych egzemplarzy najlepsze jest miejsce o rozproszonym świetle (parapet wschodni lub północny). Podłoże powinno być torfowe, dość żyzne i przewiewne. Roślina nie lubi suszy ani zalewania (przyczynia się do szybkiego rozprzestrzeniania chorób grzybowych). Podlewać należy więc tak, aby podłoże w doniczce było lekko wilgotne, ale nie mokre. Dracena deremeńska wymaga zraszania liści. Na draceny pozytywnie wpływa nawożenie, co dwa tygodnie, nawozem do roślin ozdobnych liściastych. Co mniej więcej dwa lata warto roślinę przesadzić do większej doniczki. Przycinanie pędów wierzchołkowych pobudza roślinę do krzewienia. Dracena deremeńska rozmnaża się przez sadzonki wierzchołkowe pobierane wiosną (dolne liście usuwamy, sadzonkę umieszczamy w pojemniku z wodą i czekamy, aż wypuści korzenie).

>> Przeczytaj też: Rośliny doniczkowe o cienkich liściach: nolina, cibora, dracena, papirus

Dracena deremeńska - zastosowanie

Dracena deremeńska dzięki dekoracyjnym liściom idealnie sprawdza w jako roślina doniczkowa we wnętrzach. Jej dodatkową zaletą jest usuwanie toksyn z pomieszczenia, w którym się znajduje. Doskonale prezentuje się w towarzystwie innych dracen uprawianych w doniczkach w domu, takich jak:

Kategoria Doniczkowe
Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Stanowisko półcieniste
Wysokość 60 cm - 1 m
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Pokrój wzniesiony
Jak prawidłowo czyścić liście roślin? Domowe sposoby na czyszczenie roślin doniczkowych
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

Uroki grudnia chłoniemy wszystkimi zmysłami. Wzrokiem, smakiem, dotykiem… Wyraz temu dajemy w aktualnym numerze „M jak Mieszkanie”.

Kup dostęp od 1 zł
Mjakmieszkanie grudzień