Dracena Sandera - Dracaena sanderiana

2021-11-22 16:14

Dracena Sandera to roślina drzewiasta należąca do rodziny szparagowatych (Asparagaceae). W środowisku naturalnym występuje w zachodniej Afryce – rośnie pod osłoną drzew w lasach deszczowych i osiąga do 1,5 m wysokości. Jest to znana roślina pokojowa uprawiana w na całym świecie. W doniczce zwykle jej wysokość nie przekracza 1 m.

Dracena Sandera
Autor: Gettyimages Dracena Sandera

Dracena Sandera ma pokrój wzniesiony. Wytwarza wąskie, lekko poskręcane, lancetowate, ostro zakończone liście. Często są paskowane – mają zielono-kremową lub zielono-żółtą barwę. Roślinę uprawia się tradycyjnie (w doniczce w podłożu) lub w wodzie (jako Lucky Bamboo).

Dracena Sandera dobrze rośnie jasnych, dobrze oświetlonych pomieszczeniach. Lubi dużą ilość światła rozproszonego – bezpośrednie nasłonecznienie może doprowadzić do poparzenia liści. Lubi ciepło – temperatura nie powinna spadać poniżej 15-16 st. C. Uprawia się ją w żyznej, przepuszczalnej glebie. Do uniwersalnej ziemi dla roślin pokojowych można dodać trochę mchu i gliny. Zaleca się stosować solidną warstwę drenażową (np. z keramzytu).

Dracenę Sandera należy podlewać obficie, ale przed kolejnym podlewaniem podłoże powinno lekko przeschnąć. Zimą zabieg podlewania należy ograniczyć do minimum. Zaleca się używać odstanej, miękkiej wody – gatunek źle reaguje na chlor i uzdatniacze wody. Od wiosny do jesieni (co 2-3 tygodnie) warto stosować nawozy dla roślin o ozdobnych liściach. Sporadycznie trzeba dokonywać przeglądu rośliny w poszukiwaniu szkodników (mszyce, tarczniki, miseczniki) - newralgicznymi wrażliwymi punktami są kąty liści. Roślinę przesadza się raz na kilka lat, gdy korzenie zaczną przerastać otwory w donicy.

Dracena Sandera to roślina efektowna i łatwa w uprawie. Nadaje się do dekoracji rozmaitych wnętrz. Można ustawić ją na podłodze, półce lub umieścić w kwietniku. Uprawiana w wodzie jako Lucky Bamboo, jest znakomitym prezentem.

Kategoria Doniczkowe
Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Wysokość do 1 m
Podlewanie dużo
Pokrój wzniesiony
Barwa liści/igieł zielono-żółta
Barwa liści/igieł zielono-kremowa
Barwa liści/igieł jasnozielona
Jak dobrać doniczkę i osłonkę do rośliny? Doniczki terakotowe, ceramiczne i plastikowe