Dracena odwrócona - Dracaena reflexa

2021-12-31 12:40

Dracena odwrócona jest gatunkiem drzewiastej draceny, która w naturze występuje na Madagaskarze, Mauritiusie oraz pobliskich wyspach Oceanu Indyjskiego. W mieszkaniach uprawiana jest jako roślina doniczkowa.

Dracena odwrócona
Autor: GettyImages Dracena odwrócona nie lubi suszy, ale nie toleruje też zalania, dlatego powinna być podlewana często, lecz umiarkowanie

Dracena odwrócona jest łatwa w uprawie. Dorasta do około 1 m wysokości. Jej ozdobą są łukowato wygięte, długie, lancetowate liście, zielone z pięknymi, kremowymi brzegami. Z wiekiem dolne liście zasychają, a dolna część łodygi staje się naga – wtedy warto odmłodzić roślinę (np. sporządzając sadzonki), ponieważ jej atrakcyjność maleje.

Dracenę odwróconą należy ustawić ma stanowisku jasnym, ale nie nasłonecznionym (światło powinno być rozproszone). Wymaga dużo ciepła, zimą temperatura nie może spadać poniżej 15 st. C. W okresie wzrostu – od marca do sierpnia – roślinę należy podlewać obficie, w okresie spoczynku – jesienią i zimą – oszczędniej (tak, aby ziemia nie przeschła nadmiernie). Dracena nie toleruje nadmiaru wody pozostającej w podstawce – może to nawet doprowadzić do gnicia korzeni. Z drugiej strony nie wolno doprowadzić do nadmiernego przesuszenia bryły korzeniowej. Rośliny można zraszać.

Od marca do sierpnia roślinę należy nawozić co dwa tygodnie płynnym nawozem wieloskładnikowym. Przed okresem spoczynku nawożenie trzeba ograniczać aż do całkowitego zaprzestania.

Młode egzemplarze draceny odwróconej przesadzamy co rok (najlepiej wiosną, w maju), natomiast starsze – raz na 2–3 lata. Nowa doniczka powinna być większa od poprzedniej nie więcej niż o jeden rozmiar.Draceny rozmnażamy wiosną przez sadzonki wierzchołkowe 10–15 cm długości, pobrane z miękkich pędów bocznych. Można też rozmnażać przez pocięcie głównej łodygi na fragmenty 5–8 cm długości – każdy fragment powinien mieć dobrze wykształcone oczka, umieszczamy je poziomo w podłożu, pąkami do góry.

Kategoria Doniczkowe
Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby  średnio wilgotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Wysokość 30 cm - 1 m
Podlewanie średnio
Pokrój wzniesiony
Pokrój nieregularny
Barwa liści/igieł zielono-żółta
Jak dobrać doniczkę i osłonkę do rośliny? Doniczki terakotowe, ceramiczne i plastikowe