Araukaria wyniosła - Araucaria excelsa

2021-11-25 15:38

Araucaria wyniosła (Araucaria excelsa - A. heterophylla) jest rośliną wiecznie zieloną, o liściach igiełkowatych, jedną z niewielu roślin iglastych, które mogą być uprawiane w pomieszczeniach.

Spis treści

  1. Araukaria doniczkowa - Araukaria wyniosła
  2. Araukaria pielęgnacja

Araukaria doniczkowa - Araukaria wyniosła

Araukaria wyniosła pochodzi z wyspy Norfolk w południowej części Pacyfiku, gdzie odkryto ją w 1793 roku. W środowisku naturalnym tworzy okazałe drzewa do 60 m wysokości. Rośnie bardzo powoli, w mieszkaniach dorasta zazwyczaj do 150 cm wysokości. Boczne gałęzie rośliny rozmieszczone są na pędzie głównym poziomo, w regularnych okółkach. Jest niezwykle efektowną rośliną, najlepiej wygląda sama. Nie zaleca się uprawy araukarii w pomieszczeniach z centralnym ogrzewaniem, zwłaszcza, gdy temperatura utrzymuje się powyżej 21 st. C. Nadaje się do widnych pomieszczeń nieogrzewanych bądź do oranżerii. W zbyt wysokiej temperaturze staje się podatna na porażenie przez wełnowce.

Araukaria pielęgnacja

Kupując araukarię wybieramy egzemplarz o obfitym, zielonym ulistnieniu, z igłami sprężystymi, bez śladów opadania na rozgałęzieniach dolnych okółków. Rośnie powoli – rocznie około 15 cm rocznie (przyrasta jeden okółek). Można  postawić ją przy oknie południowym, jednak latem trzeba ją chronić przed słońcem w południe. Najlepiej lubi stanowisko półcieniste, znosi dobrze miejsca zacienione, jeżeli od czasu do czasu zapewni się jej dobre światło. Dla araukarii zimą minimalna temperatura wynosi 5 st. C, maksymalna 13 st. C. Latem należy ja podlewać dwa razy w tygodniu, zimą najwyżej raz w tygodniu. Podlewać należy wodą miękką, niezawierającą wapnia. Latem zasilamy roślinę co 14 dni rozcieńczonym nawozem płynnym i zraszamy miękką wodą przynajmniej dwa razy w tygodniu (zimą raz w tygodniu, jeśli rośnie w pomieszczeniu z centralnym ogrzewaniem). Nie wolno używać preparatów nabłyszczających.

Młode araukarie przesadzamy co drugi rok. Gdy urośnie powyżej 1 m wysokości, pozostawiamy ją w tym samym pojemniku, zmieniając jedynie wierzchnią warstwę ziemi. Obcinamy ogołocone z igieł, martwe gałązki.

Kategoria Doniczkowe
Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Wysokość do 1,5 m
Podlewanie mało
Jak uprawiać iglaki. Drzewa iglaste w ogrodzie