Żurawka ‘Silver Scrolls’ - Heuchera ‘Silver Scrolls’

2022-04-13 14:39

Żurawka ‘Silver Scrolls’ to kępiasta bylina, należąca do rodziny skalnicowatych (Saxifragaceae), osiągająca średnicę kęp 30-35cm. Odmiana ta została wyhodowana przez Charles'a Oliver'a, w wyniku skrzyżowania żurawek 'Harmonic Convergence' i 'Petite Bronze Pearl'.

Żurawka ‘Silver Scrolls’
Autor: Agnieszka Mike-Jeziorska Żurawka ‘Silver Scrolls’

Spis treści

  1. Żurawka ‘Silver Scrolls’ - opis
  2. Żurawka ‘Silver Scrolls’ - uprawa i pielęgnacja
  3. Żurawka ‘Silver Scrolls’ - zastosowanie
  4. Żurawka ‘Silver Scrolls’ - rozmnażanie

Żurawka ‘Silver Scrolls’ - opis

Żurawka ‘Silver Scrolls’ tworzy nieduże, przysadziste poduchy półzimozielonych, purpurowo-srebrzysto-zielonych, sercowatych, 5-7 klapowanych liści odziomkowych, o purpurowych spodach i średnicy 3-5 cm, wyrastających na długich ogonkach liściowych, o wysokości 30-35 cm.  Pędy kwiatostanowe cienkie, wysokie, nieulistnione, wyrastające z wierzchołków silnie zredukowanych pędów bocznych, osiągają 35 cm. Kwiaty biało-różowe, drobne, zebrane w luźne, wiechowate kwiatostany, pojawiają się  od czerwca do lipca.

Żurawka ‘Silver Scrolls’ - uprawa i pielęgnacja

Bylina stosunkowo łatwa w uprawie. Najlepiej rośnie na stanowiskach ciepłych i słonecznych. Wymaga przeciętnych ogrodowych, przepuszczalnych, uprawionych co najmniej do głębokości 25–30 cm, dość żyznych, świeżych gleb, o odczynie obojętnym lub lekko kwaśnym. Roślina pozostawiona wiele lat w tym samym miejscu zaczyna zasychać od środka, dlatego co kilka lat warto ją przesadzić, przy okazji dzieląc roślinę na kilka egzemplarzy. Odporna na mróz, ale w surowe, bezśnieżne zimy może przemarzać, a w szczególnie mokre - wygniwać.

Żurawka ‘Silver Scrolls’ - zastosowanie

Żurawka ‘Silver Scrolls’ to doskonała roślina na rabaty bylinowe, obwódki i do ogrodów skalnych. Doskonale nadaje się również do tworzenia zwartych, zadarniających kobierców, wówczas rośliny sadzimy w rozstawie około 25x25cm. Świetnie sprawdzi się również w barwnych zestawieniach z sezonowymi roślinami balkonowymi i tarasowymi. Doskonała zarówno do przydomowych ogrodów, jak i parków i zieleni publicznej oraz na kwietniki. Ze względu na swą wysoką mrozoodporność świetnie nadaje się również do sadzenia w pojemnikach. Zarówno kwiaty, jak i liście mogą być też stosowane w bukietach i kompozycjach florystycznych jako kwiaty i zieleń cięta.

Żurawka ‘Silver Scrolls’ - rozmnażanie

Żurawka ‘Silver Scrolls’, z racji swego pochodzenia mieszańcowego, nie powtarza swych cech podczas rozmnażania za pomocą nasion, dlatego rozmnażamy ją wyłącznie wegetatywnie, przez podział dobrze rozrośniętych, starszych roślin lub sadzonkowanie krótkopędów (pędów bocznych) przed kwitnieniem lub jesienią po przekwitnięciu. Pędy te traktuje się jako sadzonki i w celu lepszego i szybszego ukorzenienia można je umieścić w inspekcie.

Stanowisko półcieniste
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Stanowisko słoneczne
Roślina ozdobna z kwiatów
Wysokość 20 cm - 35 cm
Kategoria Byliny
Termin kwitnienia VI - VII
Zimozielone Nie
Barwa kwiatów biała
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów różowa
Barwa liści/igieł czerwona
Pokrój kępiasty
Pokrój zwarty
Barwa liści/igieł srebrzysta