Żurawka 'Pear Crisp' - Heuchera 'Pear Crisp'

2022-06-27 16:33

Żurawka 'Pear Crisp' to niewielka, kępiasta bylina, należąca do rodziny skalnicowatych (Saxifragaceae), osiągająca średnicę kęp 25 cm.

Żurawka 'Pear Crisp'
Autor: Agnieszka Mike-Jeziorska Żurawka 'Pear Crisp'

Żurawka 'Pear Crisp' to odmiana pochodząca z krzyżówek odmian Heuchera americana, H. sanguinea i H. miracantha i została wyhodowana i wprowadzona do handlu przez firmę Terra Nova Nurseries Inc. Należy do serii żurawek Crisp™, które charakteryzują się silnie powcinanymi, kędzierzawymi, silnie karbowanymi liśćmi. Tworzy nieduże, zwarte poduchy półzimozielonych, matowych, żółtozielonych, sercowatych, klapowanych, liści odziomkowych, o spodach w tym samym odcieniu, wyrastających na długich ogonkach liściowych, o wysokości 15 cm. Pędy kwiatostanowe cienkie, wysokie, nieulistnione, wyrastające z wierzchołków silnie zredukowanych pędów bocznych, osiągają 30 cm, wznosząc się ponad powierzchnię liści. Kwiaty białe, drobne, zebrane w luźne, wiechowate kwiatostany, pojawiają się w czerwcu.

Żurawka 'Pear Crisp' jest stosunkowo łatwa w uprawie. Najlepiej rośnie na stanowiskach ciepłych i słonecznych lub w lekko półcienistych. Wymaga żyznych ogrodowych, przepuszczalnych, uprawionych co najmniej do głębokości 25–30 cm, świeżych gleb, o odczynie lekko kwaśnym (pH 5,8-6,2). Żurawka ta jest dość odporna na suszę. Jednocześnie nie należy przesadzić z jej podlewaniem, gdyż może to skutkować wdaniem się chorób grzybowych i zagniwaniem roślin. Pomiędzy kolejnymi podlewaniami (jeśli są konieczne, ze względu na pogodę lub zadaszenie nad rośliną) lepiej, aby podłoże lekko przeschło niż, żeby było stale mokre. Roślina pozostawiona wiele lat w tym samym miejscu zaczyna zasychać od środka, dlatego co kilka lat warto ją przesadzić, przy okazji dzieląc roślinę na kilka egzemplarzy. Odporna na mróz, ale w surowe, bezśnieżne zimy może przemarzać, a w szczególnie mokre - wygniwać.

Żurawka 'Pear Crisp' to doskonała roślina na rabaty bylinowe, obwódki i do ogrodów skalnych, orientalnych i naturalistycznych. Doskonale nadaje się również do tworzenia zwartych, zadarniających kobierców, wówczas rośliny sadzimy w rozstawie około 20x20cm. Świetnie sprawdzi się również w barwnych zestawieniach z sezonowymi roślinami balkonowymi i tarasowymi. Doskonała zarówno do przydomowych ogrodów, jak i parków i zieleni publicznej oraz na kwietniki. Ze względu na swą wysoką mrozoodporność świetnie nadaje się również do sadzenia w pojemnikach. Zarówno kwiaty, jak i liście mogą być też stosowane w bukietach i kompozycjach florystycznych jako kwiaty i zieleń cięta.

Żurawka 'Pear Crisp', z racji swego pochodzenia mieszańcowego, nie powtarza swych cech podczas rozmnażania za pomocą nasion, dlatego rozmnażamy ją wyłącznie wegetatywnie, przez podział dobrze rozrośniętych, starszych roślin lub sadzonkowanie krótkopędów (pędów bocznych) przed kwitnieniem lub jesienią po przekwitnięciu. Pędy te traktuje się jako sadzonki i w celu lepszego i szybszego ukorzenienia można je umieścić w inspekcie.

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby sucha
Roślina ozdobna z liści/igieł
Stanowisko półcieniste
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z kwiatów
Kategoria Byliny
Zimozielone Nie
Termin kwitnienia VI
Wysokość 15 cm - 30 cm
Barwa kwiatów biała
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa liści/igieł żółta
Pokrój kępiasty
Pokrój zwarty