Żurawka krwista - Heuchera sanguinea

2022-06-27 16:33

Żurawka krwista prawdopodobnie swoje korzenie ma w Ameryce Północnej. W Polsce jest znana i chętnie wykorzystywana jako roślina ozdobna. Należy do rodziny skalnicowatych (Saxifragaceae).

Żurawka krwista
Autor: www.gettyimages.com Żurawka krwista

Spis treści

  1. Żurawka krwista - opis
  2. Żurawka krwista - warunki uprawy i pielęgnacja
  3. Żurawka krwista - zastosowanie

Żurawka krwista - opis

Żurawka krwista jest byliną szybko rosnącą. Ma kępiasty, dość zwarty pokrój. Osiąga od 20 do 60 cm wysokości. Pędy są silnie ulistnione, liście zielone ze srebrzystym wzrokiem na blaszce liściowej, lekko klapowane, z karbowanymi brzegami. Okres kwitnienia żurawki krwistej rozpoczyna się w czerwcu i trwa do lipca. Czerwone lub szkarłatne, dzwonkowate kwiaty zebrane są w wiechowate kwiatostany. Latem na roślinie pojawiają się owoce - torebki, które zawierają liczne brązowe nasiona. Żurawka krwista to roślina łatwa w uprawie, niewymagająca w stosunku do gleby, odporna na mróz, polecana na delikatnie ocienione rabaty. Na miejscach słonecznych rośnie bardzo dobrze, tylko jeśli gleba jest stale lekko wilgotna. Jest wytrzymała na letnie upały.

Żurawka krwista - warunki uprawy i pielęgnacja

Żurawka krwista najlepiej rośnie w miejscu słonecznym i półcienistym. Podłoże powinno być żyzne, umiarkowanie wilgotne oraz przewiewne. Gatunek jest wytrzymały na suszę, ale może przemarzać w bezśnieżne zimy, dlatego na zimę lepiej okryć młode okazy agrowłókniną lub stroiszem . Raz na jakiś czas warto wzmocnić glebę kompostem lub obornikiem, ewentualnie zastosować nawóz mineralny do roślin kwitnących. Rozmnaża się generatywnie przez wysiew nasion, a także wegetatywnie przez sadzonkowanie.

Żurawka krwista - zastosowanie

Żurawka krwista może być wykorzystywana jako roślina okrywowa oraz na skalniak. Dość szybko rośnie, dlatego w niedługim czasie zapełni pustą przestrzeń. Z powodzeniem można ją wykorzystać na kwiaty cięte, a także w bukieciarstwie na suche bukiety. Można spotkać ją zarówno w ogrodach przydomowych, jak i w zieleni miejskiej w parkach i na skwerach.

Poznaj inne żurawki:

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Stanowisko półcieniste
Roślina ozdobna z kwiatów
Wysokość 20 cm - 60 cm
Kategoria Byliny
Termin kwitnienia VI - VII
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów czerwona
Pokrój kępiasty