Żurawka krwista - Heuchera sanguinea

2020-07-16 15:35 Martyna Cieślińska
Żurawka krwista
Autor: www.gettyimages.com

Żurawka krwista prawdopodobnie swoje korzenie ma w Ameryce Północnej. W Polsce jest znana i chętnie wykorzystywana jako roślina ozdobna. Należy do rodziny skalnicowatych (Saxifragaceae).

>>Przeczytaj też: Żurawki: byliny o ozdobnych liściach na ogrodowe rabaty

Żurawka krwista - opis

Żurawka krwista jest byliną szybko rosnącą. Ma kępiasty, dość zwarty pokrój. Osiąga od 20 do 60 cm wysokości. Pędy są silnie ulistnione, liście zielone ze srebrzystym wzrokiem na blaszce liściowej, lekko klapowane, z karbowanymi brzegami. Okres kwitnienia żurawki krwistej rozpoczyna się w czerwcu i trwa do lipca. Czerwone lub szkarłatne, dzwonkowate kwiaty zebrane są w wiechowate kwiatostany. Latem na roślinie pojawiają się owoce - torebki, które zawierają liczne brązowe nasiona.
Żurawka krwista to roślina łatwa w uprawie, niewymagająca w stosunku do gleby, odporna na mróz, polecana na delikatnie ocienione rabaty. Na miejscach słonecznych rośnie bardzo dobrze, tylko jeśli gleba jest stale lekko wilgotna. Jest wytrzymała na letnie upały.

>>Przeczytaj też: Żuraweczki – byliny o ozdobnych liściach: uprawa i zastosowanie. ZDJĘCIA ciekawych odmian żuraweczek

Żurawka krwista - warunki uprawy i pielęgnacja

Żurawka krwista najlepiej rośnie w miejscu słonecznym i półcienistym. Podłoże powinno być żyzne, umiarkowanie wilgotne oraz przewiewne. Gatunek jest wytrzymały na suszę, ale może przemarzać w bezśnieżne zimy, dlatego na zimę lepiej okryć młode okazy agrowłókniną lub stroiszem . Raz na jakiś czas warto wzmocnić glebę kompostem lub obornikiem, ewentualnie zastosować nawóz mineralny do roślin kwitnących. Rozmnaża się generatywnie przez wysiew nasion, a także wegetatywnie przez sadzonkowanie.

Żurawka krwista - zastosowanie

Żurawka krwista może być wykorzystywana jako roślina okrywowa oraz na skalniak. Dość szybko rośnie, dlatego w niedługim czasie zapełni pustą przestrzeń. Z powodzeniem można ją wykorzystać na kwiaty cięte, a także w bukieciarstwie na suche bukiety. Można spotkać ją zarówno w ogrodach przydomowych, jak i w zieleni miejskiej w parkach i na skwerach.

Poznaj inne żurawki:

 

 

Stanowisko
Wilgotność gleby
Roślina ozdobna z liści/igieł
Stanowisko
Roślina ozdobna z kwiatów
Wysokość 20 cm - 60 cm
Kategoria Byliny
Termin kwitnienia VI - VII
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów czerwona
Pokrój kępiasty

NOWY NUMER

Maj w M jak Mieszkanie wabi kolorami i zachęca do zmian w domu. Prezentuje piękne przedmioty i aranżacje w pastelowych odcieniach różu, błękitu, żółtego i zieleni.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie - Maj 2021