Żurawka 'Fire Chief' - Heuchera 'Fire Chief'

2020-07-16 15:36

Żurawka 'Fire Chief' to kępiasta bylina, należąca do rodziny skalnicowatych (Saxifragaceae), osiągająca średnicę kęp 35 cm. Odmiana ta pochodzi z krzyżówek odmian Heuchera americana, H. sanguinea i H. villosa i została wyhodowana i wprowadzona do handlu przez firmę Terra Nova Nurseries Inc.

Żurawka 'Fire Chief'
Autor: Agnieszka Mike-Jeziorska Żurawka 'Fire Chief'

Żurawka 'Fire Chief' tworzy średniej wielkości, zwarte poduchy półzimozielonych, satynowych, purpurowoczerwonych, sercowatych, klapowanych, liści odziomkowych, o  rozbielonych przestrzeniach pomiędzy nerwami i czerwonych spodach liści, wyrastających na długich ogonkach liściowych, o wysokości 20 cm. Zimą liście nieco brązowieją. Pędy kwiatostanowe ciemnoczerwone, cienkie, nieulistnione, wyrastające z wierzchołków silnie zredukowanych pędów bocznych, osiągają 45 cm, wznosząc się silnie ponad powierzchnię liści. Kwiaty biało-różowe, drobne, zebrane w luźne, wiechowate kwiatostany, pierwsze pojawiają się w czerwcu, ale roślina powtarza kwitnienie, dzięki czemu jest obsypana kwiatami aż do końca września.

Żurawka 'Fire Chief' jest stosunkowo łatwa w uprawie. Najlepiej rośnie na stanowiskach ciepłych i słonecznych lub w lekko półcienistych. Wymaga żyznych ogrodowych, przepuszczalnych, uprawionych co najmniej do głębokości 25–30 cm, świeżych gleb, o odczynie lekko kwaśnym (pH 5,8-6,2). Żurawka ta jest dość odporna na suszę. Jednocześnie nie należy przesadzić z jej podlewaniem, gdyż może to skutkować wdaniem się chorób grzybowych i zagniwaniem roślin. Pomiędzy kolejnymi podlewaniami (jeśli są konieczne, ze względu na pogodę lub zadaszenie nad rośliną) lepiej, aby podłoże lekko przeschło niż, żeby było stale mokre. Roślina pozostawiona wiele lat w tym samym miejscu zaczyna zasychać od środka, dlatego co kilka lat warto ją przesadzić, przy okazji dzieląc roślinę na kilka egzemplarzy. Odporna na mróz, ale w surowe, bezśnieżne zimy może przemarzać, a w szczególnie mokre - wygniwać.

Żurawka 'Fire Chief' to doskonała roślina na rabaty bylinowe, obwódki i do ogrodów skalnych, orientalnych i naturalistycznych. Doskonale nadaje się również do tworzenia zwartych, zadarniających kobierców, wówczas rośliny sadzimy w rozstawie około 30x30cm. Świetnie sprawdzi się również w barwnych zestawieniach z sezonowymi roślinami balkonowymi i tarasowymi. Doskonała zarówno do przydomowych ogrodów, jak i parków i zieleni publicznej oraz na kwietniki. Ze względu na swą wysoką mrozoodporność świetnie nadaje się również do sadzenia w pojemnikach. Zarówno kwiaty, jak i liście mogą być też stosowane w bukietach i kompozycjach florystycznych jako kwiaty i zieleń cięta.

Żurawka 'Fire Chief', z racji swego pochodzenia mieszańcowego, nie powtarza swych cech podczas rozmnażania za pomocą nasion, dlatego rozmnażamy ją wyłącznie wegetatywnie, przez podział dobrze rozrośniętych, starszych roślin lub sadzonkowanie krótkopędów (pędów bocznych) przed kwitnieniem lub jesienią po przekwitnięciu. Pędy te traktuje się jako sadzonki i w celu lepszego i szybszego ukorzenienia można je umieścić w inspekcie.

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby sucha
Roślina ozdobna z liści/igieł
Stanowisko półcieniste
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z kwiatów
Termin kwitnienia VI - IX
Kategoria Byliny
Zimozielone Nie
Barwa kwiatów biała
Podlewanie średnio
Barwa kwiatów różowa
Barwa liści/igieł czerwona
Pokrój kępiasty
Pokrój zwarty
Wysokość 20 cm - 45 cm