Żurawka drżączkowata 'Titania' - Heuchera x brizoides 'Titania'

2020-07-16 15:35

Żurawka drżączkowata 'Titania' to bylina o dekoracyjnych liściach i kwiatach.

Żurawka drżączkowata 'Titania'
Autor: Agencja Promocji Zieleni - Monika Pawlonka Żurawka drżączkowata 'Titania'

Liście żurawki 'Titania' są ciemnozielone, sercowate, z powcinaną blaszką liściową, rosną na długich ogonkach i tworzą kulistą kępę liści dorastającą do 30 cm wysokości. Liście drżą charakterystycznie podczas podmuchów wiatru (stąd nazwa rośliny: żurawką drżączkowata). Od maja do końca sierpnia na bezlistnych łodygach wysokości 60 cm tworzą się różowe kwiatostany złożone z pojedynczych kwiatów, które są drobne i dzwonkowate. Po kwitnieniu kwiatostany należy ściąć.

Żurawka 'Titania' najlepiej rośnie na stanowisku lekko zacienionym lub słonecznym. Lubi wilgotną, przepuszczalną, żyzną i próchniczną glebę o odczynie obojętnym. Wymaga podlewania w okresie upałów, gdyż źle znosi suszę.

Żurawka 'Titania' nie lubi sąsiedztwa chwastów, z którymi konkuruje o wodę, dlatego też ziemię wokół żurawek warto ściółkować czarną folią ogrodniczą lub korą sosnową. Liście żurawki są w pełni lub częściowo zimozielone, a cała roślina jest odporna na mróz. Młode żurawki warto jednak zabezpieczyć przed mrozem obsypując ich podstawę pędu korą lub torfem. Żurawki najlepiej wyglądają posadzone w niewielkich grupach po kilka roślin w odstępach 20-30 cm. Można je sadzić na rabatach lub na skalniakach. Doskonale wyglądają w sąsiedztwie innych bylin o ozdobnych liściach, np. host lub bergenii. Żurawki można także sadzić w doniczkach i uprawiać na tarasie lub balkonie. Trzeba je wtedy częściej podlewać, a na zimę najlepiej zadołować w ziemi lub zabezpieczyć donicę styropianem.

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Stanowisko półcieniste
Roślina ozdobna z kwiatów
Wysokość 30 cm - 60 cm
Kategoria Byliny
Zimozielone Tak
Termin kwitnienia V - VIII
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów różowa
Pokrój kępiasty