Żurawka drżączkowata 'Titania' - Heuchera x brizoides 'Titania'

2020-07-16 15:35

Żurawka drżączkowata 'Titania' to bylina o dekoracyjnych liściach i kwiatach.

Żurawka drżączkowata 'Titania'
Autor: Agencja Promocji Zieleni - Monika Pawlonka Żurawka drżączkowata 'Titania'

Liście żurawki 'Titania' są ciemnozielone, sercowate, z powcinaną blaszką liściową, rosną na długich ogonkach i tworzą kulistą kępę liści dorastającą do 30 cm wysokości. Liście drżą charakterystycznie podczas podmuchów wiatru (stąd nazwa rośliny: żurawką drżączkowata). Od maja do końca sierpnia na bezlistnych łodygach wysokości 60 cm tworzą się różowe kwiatostany złożone z pojedynczych kwiatów, które są drobne i dzwonkowate. Po kwitnieniu kwiatostany należy ściąć.

Żurawka 'Titania' najlepiej rośnie na stanowisku lekko zacienionym lub słonecznym. Lubi wilgotną, przepuszczalną, żyzną i próchniczną glebę o odczynie obojętnym. Wymaga podlewania w okresie upałów, gdyż źle znosi suszę.

Żurawka 'Titania' nie lubi sąsiedztwa chwastów, z którymi konkuruje o wodę, dlatego też ziemię wokół żurawek warto ściółkować czarną folią ogrodniczą lub korą sosnową. Liście żurawki są w pełni lub częściowo zimozielone, a cała roślina jest odporna na mróz. Młode żurawki warto jednak zabezpieczyć przed mrozem obsypując ich podstawę pędu korą lub torfem. Żurawki najlepiej wyglądają posadzone w niewielkich grupach po kilka roślin w odstępach 20-30 cm. Można je sadzić na rabatach lub na skalniakach. Doskonale wyglądają w sąsiedztwie innych bylin o ozdobnych liściach, np. host lub bergenii. Żurawki można także sadzić w doniczkach i uprawiać na tarasie lub balkonie. Trzeba je wtedy częściej podlewać, a na zimę najlepiej zadołować w ziemi lub zabezpieczyć donicę styropianem.

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Stanowisko półcieniste
Roślina ozdobna z kwiatów
Wysokość 30 cm - 60 cm
Kategoria Byliny
Zimozielone Tak
Termin kwitnienia V - VIII
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów różowa
Pokrój kępiasty
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE