Żurawka ‘Caramel’ PBR - Heuchera ‘Caramel’ PBR

2022-05-31 13:20

Żurawka ‘Caramel’ PBR to kępiasta bylina, należąca do rodziny skalnicowatych (Saxifragaceae). Odmiana ta została wyselekcjonowana przez Sandrine Delabroye. Wprowadzona na rynek w Holandii, przez firmę Vitro Westlands w 2007.

Spis treści

  1. Żurawka ‘Caramel’ - opis
  2. Żurawka ‘Caramel’ - uprawa i pielęgnacja
  3. Żurawka ‘Caramel’ - zastosowanie
  4. Żurawka ‘Caramel’ - rozmnażanie

Żurawka ‘Caramel’ - opis

Ta krzewinka tworzy zwarte poduchy karmelowych, owalnosercowatych, klapowanych liści odziomkowych, o orzęsionych brzegach wyrastających na długich ogonkach liściowych, o wysokości około 20cm. Pędy kwiatostanowe cienkie, wysokie, nieulistnione, wyrastające z wierzchołków silnie zredukowanych pędów bocznych, osiągają 50cm. Kwiaty kremowe, drobne, zebrane w wiechowate kwiatostany, pojawiają się  od czerwca do lipca. Roślina na zimę traci liście, które zamierają.

Żurawka ‘Caramel’ - uprawa i pielęgnacja

Bylina stosunkowo łatwa w uprawie. Najlepiej rośnie na stanowiskach ciepłych, półcienistych lub lekko ocienionych od strony południowej. W cieniu jej liście zielenieją. Wymaga przeciętnych ogrodowych, przepuszczalnych, uprawionych co najmniej do głębokości 25–30 cm, dość żyznych gleb, stale nieco wilgotnych, o odczynie obojętnym lub zasadowym.

Roślina dość wrażliwa na suszę, brak wody powoduje znaczne osłabienie kwitnienia. Pozostawiona wiele lat w tym samym miejscu zaczyna zasychać od środka, dlatego co kilka lat warto ją przesadzić, przy okazji dzieląc roślinę na kilka egzemplarzy. Dobrze reaguje na zabezpieczenie zimą przed mrozami (szczególnie w bezśnieżne, mroźne zimy). Można ją okryć np. gałązkami stroiszu.

Żurawka ‘Caramel’ - zastosowanie

Żurawka ‘Caramel’ to doskonała roślina na rabaty bylinowe, obwódki i do ogrodów skalnych. Doskonale nadaje się również do tworzenia zwartych, zadarniających kobierców, wówczas rośliny sadzimy w rozstawie około 30x30cm. Świetnie sprawdzi się również w barwnych zestawieniach z sezonowymi roślinami balkonowymi i tarasowymi. Doskonała zarówno do przydomowych ogrodów, jak i parków i zieleni publicznej. Zarówno kwiaty, jak i liście mogą być też stosowane w bukietach i kompozycjach florystycznych jako kwiaty i zieleń cięta.

Żurawka ‘Caramel’ - rozmnażanie

Żurawka ‘Caramel’ , z racji swego pochodzenia mieszańcowego, nie powtarza swych cech podczas rozmnażania za pomocą nasion, dlatego rozmnażamy ją wyłącznie wegetatywnie, przez podział dobrze rozrośniętych, starszych roślin lub sadzonkowanie krótkopędów (pędów bocznych) przed kwitnieniem lub jesienią po przekwitnięciu. Pędy te traktuje się jako sadzonki i w celu lepszego i szybszego ukorzenienia można je umieścić w inspekcie.

Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Stanowisko półcieniste
Roślina ozdobna z kwiatów
Wysokość 20 cm - 50 cm
Kategoria Byliny
Termin kwitnienia VI - VII
Zimozielone Nie
Barwa kwiatów biała
Podlewanie średnio
Pokrój rozłożysty
Barwa liści/igieł czerwona
Pokrój kępiasty
Barwa liści/igieł pomarańczowa