Żurawka ‘Black Beauty' = 'Dark Beauty' - Heuchera ‘Black Beauty' = 'Dark Beauty'

2020-07-16 15:35

Żurawka ‘Black Beauty' to kępiasta bylina, należąca do rodziny skalnicowatych (Saxifragaceae), osiągająca średnicę kęp 40cm. Odmiana ta pochodzi z krzyżówek odmian Heuchera villosa i Heuchera miracantha i została wyhodowana i wprowadzona do handlu przez firmę Terra Nova Nurseries Inc.

Żurawka ‘Black Beauty'
Autor: Agnieszka Mike-Jeziorska Żurawka ‘Black Beauty'

Żurawka ‘Black Beauty' tworzy spore, przysadziste poduchy półzimozielonych, błyszczących, purpurowoczarnych, sercowatych, klapowanych liści odziomkowych, o purpurowych spodach, wyrastających na długich ogonkach liściowych, o wysokości 20-25cm.  Pędy kwiatostanowe cienkie, wysokie, nieulistnione, wyrastające z wierzchołków silnie zredukowanych pędów bocznych, osiągają nawet 60cm, wznosząc się ponad powierzchnię liści. Kwiaty białe, drobne, zebrane w luźne, wiechowate kwiatostany, pojawiają się  od czerwca do lipca.

Jest to bylina stosunkowo łatwa w uprawie. Żurawka ‘Black Beauty' najlepiej rośnie na stanowiskach ciepłych i słonecznych lub w lekko półcienistych. Wymaga żyznych ogrodowych, przepuszczalnych, uprawionych co najmniej do głębokości 25–30 cm, świeżych gleb, o odczynie lekko kwaśnym (pH 5,8-6,2). Żurawka ta jest dość odporna na suszę. Jednocześnie nie należy przesadzić z jej podlewaniem, gdyż może to skutkować wdaniem się chorób grzybowych i zagniwaniem roślin. Pomiędzy kolejnymi podlewaniami (jeśli są konieczne, ze względu na pogodę lub zadaszenie nad rośliną) lepiej, aby podłoże lekko przeschło niż, żeby było stale mokre. Roślina pozostawiona wiele lat w tym samym miejscu zaczyna zasychać od środka, dlatego co kilka lat warto ją przesadzić, przy okazji dzieląc roślinę na kilka egzemplarzy. Odporna na mróz, ale w surowe, bezśnieżne zimy może przemarzać, a w szczególnie mokre - wygniwać.

Żurawka ‘Black Beauty' to doskonała roślina na rabaty bylinowe, obwódki i do ogrodów skalnych, orientalnych i naturalistycznych. Doskonale nadaje się również do tworzenia zwartych, zadarniających kobierców, wówczas rośliny sadzimy w rozstawie około 35x35cm. Świetnie sprawdzi się również w barwnych zestawieniach z sezonowymi roślinami balkonowymi i tarasowymi. Doskonała zarówno do przydomowych ogrodów, jak i parków i zieleni publicznej oraz na kwietniki. Ze względu na swą wysoką mrozoodporność świetnie nadaje się również do sadzenia w pojemnikach. Zarówno kwiaty, jak i liście mogą być też stosowane w bukietach i kompozycjach florystycznych jako kwiaty i zieleń cięta.

Żurawka ‘Black Beauty', z racji swego pochodzenia mieszańcowego, nie powtarza swych cech podczas rozmnażania za pomocą nasion, dlatego rozmnażamy ją wyłącznie wegetatywnie, przez podział dobrze rozrośniętych, starszych roślin lub sadzonkowanie krótkopędów (pędów bocznych) przed kwitnieniem lub jesienią po przekwitnięciu. Pędy te traktuje się jako sadzonki i w celu lepszego i szybszego ukorzenienia można je umieścić w inspekcie.

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby sucha
Roślina ozdobna z liści/igieł
Stanowisko półcieniste
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z kwiatów
Wysokość 20 cm - 50 cm
Kategoria Byliny
Termin kwitnienia VI - VII
Zimozielone Nie
Barwa kwiatów biała
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł czerwona
Pokrój kępiasty
Pokrój zwarty
Barwa liści/igieł czarna
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE