Żurawka amerykańska ‘Marvelous Marble' - Heuchera americana ‘Marvelous Marble'

2022-06-27 16:33

Żurawka amerykańska ‘Marvelous Marble' to kępiasta bylina,o szybkim wzroście, należąca do rodziny skalnicowatych (Saxifragaceae). Odmiana ta została wyselekcjonowana w 2009 roku przez firmę Syngenta Flowers i wprowadzona na rynek w 2010 roku.

Żurawka amerykańska ‘Marvelous Marble'  tworzy zwarte poduchy szaro-zielonych, marmurkowych, owalnosercowatych, klapowanych liści odziomkowych, o orzęsionych brzegach wyrastających na długich ogonkach liściowych, o wysokości około 30cm. Liście mają wyraźne żyłkowanie i w trakcie sezony zmieniają swoja barwę z bardziej brązowawej - wiosną, na bardziej srebrzystą - jesienią. Pędy kwiatostanowe cienkie, wysokie, nieulistnione, wyrastające z wierzchołków silnie zredukowanych pędów bocznych, osiągają 50cm. Kwiaty kremowe, pojedyncze, drobne, zebrane w wiechowate kwiatostany, pojawiają się  od czerwca do lipca. Roślina na zimę traci liście, które zamierają.

Jest to bylina stosunkowo łatwa w uprawie. Żurawka amerykańska ‘Marvelous Marble' najlepiej rośnie na stanowiskach ciepłych, półcienistych lub słonecznych. Wymaga przeciętnych ogrodowych, przepuszczalnych, uprawionych co najmniej do głębokości 25–30 cm, dość żyznych gleb, umiarkowanie wilgotnych, o odczynie obojętnym lub lekko zasadowym (o pH 5,5-6,5). Roślina dość wrażliwa na suszę, brak wody powoduje znaczne osłabienie kwitnienia. Pozostawiona wiele lat w tym samym miejscu zaczyna zasychać od środka, dlatego co kilka lat warto ją przesadzić, przy okazji dzieląc roślinę na kilka egzemplarzy. Całkowicie mrozoodporna..

Żurawka amerykańska ‘Marvelous Marble' to doskonała roślina na rabaty bylinowe, obwódki i do ogrodów skalnych. Doskonale nadaje się również do tworzenia zwartych, zadarniających kobierców, wówczas rośliny sadzimy w rozstawie około 30x30cm. Świetnie sprawdzi się również w barwnych zestawieniach z sezonowymi roślinami balkonowymi i tarasowymi. Doskonała zarówno do przydomowych ogrodów, jak i parków i zieleni publicznej. Ze względu na swą wysoką odporność na mróz, doskonale nadaje się również do uprawy w pojemnikach. Zarówno kwiaty, jak i liście mogą być też stosowane w bukietach i kompozycjach florystycznych jako kwiaty i zieleń cięta.

Żurawka amerykańska ‘Marvelous Marble' , z racji swego pochodzenia mieszańcowego, nie powtarza swych cech podczas rozmnażania za pomocą nasion, dlatego rozmnażamy ją wyłącznie wegetatywnie, przez podział dobrze rozrośniętych, starszych roślin lub sadzonkowanie krótkopędów (pędów bocznych) przed kwitnieniem lub jesienią po przekwitnięciu. Pędy te traktuje się jako sadzonki i w celu lepszego i szybszego ukorzenienia można je umieścić w inspekcie.

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Stanowisko półcieniste
Roślina ozdobna z kwiatów
Wysokość 30 cm - 50 cm
Kategoria Byliny
Termin kwitnienia VI - VII
Zimozielone Nie
Barwa kwiatów biała
Podlewanie średnio
Pokrój kępiasty
Barwa liści/igieł zielono-szara