Żurawka ‘Agata’ - Heuchera 'Agata'

2022-04-28 14:28

Żurawka ‘Agata’ to silnie rosnąca, kępiasta bylina, należąca do rodziny skalnicowatych (Saxifragaceae), otrzymana przez Jerzego Foszczkę w 2009, w prowadzona do uprawy w 2010 roku przez Teresa Foszczko Ogrodnictwo.

Spis treści

  1. Żurawka ‘Agata’ - opis
  2. Żurawka ‘Agata’ - zastosowanie
  3. Żurawka ‘Agata’ - rozmnażanie

Żurawka ‘Agata’ - opis

Żurawka ‘Agata’ tworzy zwarte, symetryczne, kształtne poduchy półzimozielonych, czerwonych, sercowatych, 5-9 klapowanych liści odziomkowych, o purpurowych spodach, pofalowanych i podwiniętych brzegach, wyrastających na długich ogonkach liściowych, o wysokości 20-25cm.  Młode liście mają barwę żółtawopurpurowozieloną, zaś jesienią pięknie się przebarwiają. Pędy kwiatostanowe cienkie, wysokie, nieulistnione, wyrastające z wierzchołków silnie zredukowanych pędów bocznych, osiągają 60cm, wystające silnie nad powierzchnię liści.

Kwiaty białe, drobne, zebrane w duże, luźne, wiechowate kwiatostany, pojawiają się  na roślinach w lipcu.Bylina stosunkowo łatwa w uprawie. Najlepiej rośnie na stanowiskach ciepłych i słonecznych. Wymaga przeciętnych ogrodowych, przepuszczalnych, uprawionych co najmniej do głębokości 25–30 cm, dość żyznych, świeżych gleb, o odczynie obojętnym lub lekko kwaśnym.

Roślina pozostawiona wiele lat w tym samym miejscu zaczyna zasychać od środka, dlatego co kilka lat warto ją przesadzić, przy okazji dzieląc roślinę na kilka egzemplarzy. Odporna na mróz, ale w surowe, bezśnieżne zimy może przemarzać, a w szczególnie mokre - wygniwać.

Żurawka ‘Agata’ - zastosowanie

Żurawka ‘Agata’ to doskonała roślina na rabaty bylinowe, obwódki i do ogrodów skalnych. Doskonale nadaje się również do tworzenia zwartych, zadarniających kobierców, wówczas rośliny sadzimy w rozstawie około 30x30cm. Świetnie sprawdzi się również w barwnych zestawieniach z sezonowymi roślinami balkonowymi i tarasowymi.

Doskonała zarówno do przydomowych ogrodów, jak i parków i zieleni publicznej oraz na kwietniki. Ze względu na swą wysoką mrozoodporność świetnie nadaje się również do sadzenia w pojemnikach. Zarówno kwiaty, jak i liście mogą być też stosowane w bukietach i kompozycjach florystycznych jako kwiaty i zieleń cięta.

Żurawka ‘Agata’ - rozmnażanie

Żurawka ‘Agata’, z racji swego pochodzenia mieszańcowego, nie powtarza swych cech podczas rozmnażania za pomocą nasion, dlatego rozmnażamy ją wyłącznie wegetatywnie, przez podział dobrze rozrośniętych, starszych roślin lub sadzonkowanie krótkopędów (pędów bocznych) przed kwitnieniem lub jesienią po przekwitnięciu. Pędy te traktuje się jako sadzonki i w celu lepszego i szybszego ukorzenienia można je umieścić w inspekcie.

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Stanowisko półcieniste
Roślina ozdobna z kwiatów
Wysokość 20 cm - 35 cm
Termin kwitnienia VII
Kategoria Byliny
Zimozielone Nie
Barwa kwiatów biała
Podlewanie średnio
Barwa kwiatów różowa
Barwa liści/igieł czerwona
Pokrój kępiasty
Pokrój zwarty