Złotospor wirginijski - Chrysogonum virginianum

2020-07-16 15:36

Złotospor wirginijski pochodzi z Ameryki Północnej, konkretniej ze wschodniej części USA. W Polsce również można go spotkać zarówno w ogrodach prywatnych, jak i w nasadzeniach miejskich. Należy do rodziny astrowatych (Asteraceae). Inna nazwa to złota gwiazda.

Złotospor wirginijski
Autor: www.gettyimages.com Złotospor wirginijski

Spis treści

  1. Złotospor wirginijski - opis
  2. Złotospor wirginijski - warunki uprawy
  3. Złotospor wirginijski - pielęgnacja
  4. Złotospor wirginijski - zastosowanie

Złotospor wirginijski - opis

Złotospor wirginijski to bylina p płożącym, dywanowym pokroju i giętkich, gęsto ulistnionych pędach. Dorasta od 15 do 30 cm wysokości, oraz nawet do 1 m szerokości. Jajowato-eliptyczne z ząbkowanym brzegiem liście umieszczone są na długich ogonkach. Cechą charakterystyczną rośliny jest długie i obfite kwitnienie, które może trwać od maja do września (wszystko zależy od warunków pogodowych). W tym czasie roślina wręcz obsypana jest intensywnie żółtymi, najczęściej 5-6 płatkowymi kwiatami.

Złotospor wirginijski - warunki uprawy

Złotospor wirginijski dobrze rośnie zarówno w miejscu słonecznym, jak i półcienistym. Idealne będzie dla niego podłoże żyzne, przewiewne i dość wilgotne. Im lepsza wilgotność (ale z przewiewną glebą), tym dłużej roślina jest zdolna do produkcji i wydawania kwiatów w danym sezonie. Roślina jest całkowicie mrozoodporna, dlatego bez problemu nadaje się do sadzenia w naszym klimacie.

Złotospor wirginijski - pielęgnacja

Złotospor wirginijski to bardzo wdzięczna roślina. Jeśli zapewnimy jej odpowiednie warunki glebowe, nie będzie wymagała intensywnej pielęgnacji. Istotne jest podlewanie, zwłaszcza w okresach suszy. Jeśli zależy nam na większych kwiatach, warto raz na jakiś czas wzmocnić roślinę nawozem mineralnym wieloskładnikowym. Złotospor łatwo rozmnożyć przez podział rośliny lub przez nasiona.

Złotospor wirginijski - zastosowanie

Złotospor wirginijski nadaje się do małych i dużych ogrodów. Szybko i gęsto zadarnia wolne przestrzenie, może być ciekawym tłem dla wyższych roślin. Dobrze sprawdzi się posadzony na niskich rabatach oraz w pobliżu murków i kamieni. Jeśli zapewnimy mu odpowiednie warunki glebowe, to może rosnąć również w pojemnikach, ale powinny one być szerokie i dość płytkie. Złotospor to ciekawy i świetlisty element ogrodu ze względu na jaskrawe i długo utrzymujące się na roślinie kwiaty.

Stanowisko słoneczne
Roślina ozdobna z liści/igieł
Wilgotność gleby wilgotna
Stanowisko półcieniste
Roślina ozdobna z kwiatów
Kategoria Byliny
Termin kwitnienia V - IX
Zimozielone Nie
Wysokość 15 cm - 30 cm
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów żółta
Pokrój płożący
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE