Złotospor wirginijski - Chrysogonum virginianum

2020-07-16 15:36

Złotospor wirginijski pochodzi z Ameryki Północnej, konkretniej ze wschodniej części USA. W Polsce również można go spotkać zarówno w ogrodach prywatnych, jak i w nasadzeniach miejskich. Należy do rodziny astrowatych (Asteraceae). Inna nazwa to złota gwiazda.

Złotospor wirginijski
Autor: www.gettyimages.com Złotospor wirginijski

Spis treści

  1. Złotospor wirginijski - opis
  2. Złotospor wirginijski - warunki uprawy
  3. Złotospor wirginijski - pielęgnacja
  4. Złotospor wirginijski - zastosowanie

Złotospor wirginijski - opis

Złotospor wirginijski to bylina p płożącym, dywanowym pokroju i giętkich, gęsto ulistnionych pędach. Dorasta od 15 do 30 cm wysokości, oraz nawet do 1 m szerokości. Jajowato-eliptyczne z ząbkowanym brzegiem liście umieszczone są na długich ogonkach. Cechą charakterystyczną rośliny jest długie i obfite kwitnienie, które może trwać od maja do września (wszystko zależy od warunków pogodowych). W tym czasie roślina wręcz obsypana jest intensywnie żółtymi, najczęściej 5-6 płatkowymi kwiatami.

Złotospor wirginijski - warunki uprawy

Złotospor wirginijski dobrze rośnie zarówno w miejscu słonecznym, jak i półcienistym. Idealne będzie dla niego podłoże żyzne, przewiewne i dość wilgotne. Im lepsza wilgotność (ale z przewiewną glebą), tym dłużej roślina jest zdolna do produkcji i wydawania kwiatów w danym sezonie. Roślina jest całkowicie mrozoodporna, dlatego bez problemu nadaje się do sadzenia w naszym klimacie.

Złotospor wirginijski - pielęgnacja

Złotospor wirginijski to bardzo wdzięczna roślina. Jeśli zapewnimy jej odpowiednie warunki glebowe, nie będzie wymagała intensywnej pielęgnacji. Istotne jest podlewanie, zwłaszcza w okresach suszy. Jeśli zależy nam na większych kwiatach, warto raz na jakiś czas wzmocnić roślinę nawozem mineralnym wieloskładnikowym. Złotospor łatwo rozmnożyć przez podział rośliny lub przez nasiona.

Złotospor wirginijski - zastosowanie

Złotospor wirginijski nadaje się do małych i dużych ogrodów. Szybko i gęsto zadarnia wolne przestrzenie, może być ciekawym tłem dla wyższych roślin. Dobrze sprawdzi się posadzony na niskich rabatach oraz w pobliżu murków i kamieni. Jeśli zapewnimy mu odpowiednie warunki glebowe, to może rosnąć również w pojemnikach, ale powinny one być szerokie i dość płytkie. Złotospor to ciekawy i świetlisty element ogrodu ze względu na jaskrawe i długo utrzymujące się na roślinie kwiaty.

Stanowisko słoneczne
Roślina ozdobna z liści/igieł
Wilgotność gleby wilgotna
Stanowisko półcieniste
Roślina ozdobna z kwiatów
Kategoria Byliny
Termin kwitnienia V - IX
Zimozielone Nie
Wysokość 15 cm - 30 cm
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów żółta
Pokrój płożący