Złocień wielki 'Leumayel' = Jastrun wielki 'Leumayel' - Chrysanthemum maximum 'Leumayel' PBR (BROADWAY LIGHTS), syn. Leucanthemum maximum 'Leumayel' PBR (BROADWAY LIGHTS)

2022-03-24 13:43

Złocień wielki 'Leumayel' PBR (BROADWAY LIGHTS) to bylina z rodziny astrowatych (Asteraceae), wyselekcjonowana przez Sygenta Flowers przed 2005 rokiem, dostępna w handlu od 2006 roku.

Spis treści

  1. Złocień wielki 'Leumayel' PBR (BROADWAY LIGHTS) - opis
  2. Złocień wielki 'Leumayel' PBR (BROADWAY LIGHTS) - kwiaty
  3. Złocień wielki 'Leumayel' PBR (BROADWAY LIGHTS) - podłoże, stanowisko
  4. Złocień wielki 'Leumayel' PBR (BROADWAY LIGHTS) - zastosowanie
  5. Złocień wielki 'Leumayel' PBR (BROADWAY LIGHTS) - rozmnażanie

Złocień wielki 'Leumayel' PBR (BROADWAY LIGHTS) - opis

Złocień wielki 'Leumayel' PBR (BROADWAY LIGHTS) to szybko rosnąca roślina, dorastająca do 45 cm wysokości, o krzaczastym, mocnym pokroju sztywnych, ulistnionych pędów, odpornych na wiatr, zakończonych dużymi, trwałymi (również przy złej pogodzie) dużymi, koszyczkami kwiatowymi, które wyrastają nad rozetą ciemnozielonych, kontrastowych w stosunku do kwiatów, długich, lancetowatych, częściowo zimozielonych liści odziomkowych.

Złocień wielki 'Leumayel' PBR (BROADWAY LIGHTS) - kwiaty

Złocień wielki 'Leumayel' PBR (BROADWAY LIGHTS) kwitnie od czerwca do września. Kwiaty języczkowe w koszyczkach są jasnożółte, z czasem jaśniejące, osadzone w jednym okółku (koszyczki pojedyncze). Kwiaty rurkowe - złocistożółte.

Złocień wielki 'Leumayel' PBR (BROADWAY LIGHTS) - podłoże, stanowisko

Bylina ta wymaga gleby żyznej, próchniczej, nieco gliniastej, przepuszczalnej (ale nie za suchej) o pH 5,5-6,5. Jest odporna na niską temperaturę. Najlepiej rośnie na stanowiskach słonecznych i półcienistych. W cieniu znacznie gorzej kwitnie. Konieczne jest jej nawożenie: wiosną stosuje się np. gnojowicę, a po 10–14 dniach nawozy mineralne. Drugi raz rośliny nawozi się po kwitnieniu. Większość odmian co 2–3 lata należy przesadzić na nowe miejsce.

Złocień wielki 'Leumayel' PBR (BROADWAY LIGHTS) - zastosowanie

Złocień wielki 'Leumayel' PBR (BROADWAY LIGHTS) sadzi się na rabatach, w ogrodach przydomowych. Może być również sadzony w pojemnikach. Doskonale nadaje się do naturalistycznych założeń ogrodowych i parkowych. Może być również wykorzystywany jako kwiat cięty.

Złocień wielki 'Leumayel' PBR (BROADWAY LIGHTS) - rozmnażanie

Rozmnaża się go przez podział roślin albo przez sadzonki zielne, wczesną wiosną lub po kwitnieniu, gdy zaczynają wybijać nowe pędy. Sadzonkuje się do ciepłych inspektów, po czym wysadza się do doniczek i z nich dopiero do gruntu.

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Stanowisko półćieniste
Roślina ozdobna z kwiatów
Termin kwitnienia VI - IX
Kategoria Byliny
Zimozielone Tak
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów żółta
Pokrój rozłożysty
Pokrój krzaczasty
Wysokość do 45 cm