Wieczornik damski - Hesperis matronalis

2022-03-31 16:02
Wieczornik damski
Autor: GettyImages Wieczornik damski

Wieczornik damski to jeden z najstarszych gatunków roślin na świecie. Prawdopodobnie pochodzi z Rzymu. Roślina często wykorzystywana jest również do nasadzeń w Polsce. Należy do rodziny kapustowatych (Brassicaceae).

Wieczornik damski - opis

Wieczornik damski zaliczany jest do krótkowiecznych bylin. Oznacza to, że po 3-4 latach roślina całkowicie znika. W naszym klimacie uznawana jest za roślinę dwuletnią. Ma wzniesiony, wyprostowany pokrój, osiąga od 60 do 100 cm wysokości. Zaraz po wysianiu, w pierwszym roku roślina wydaje tylko kępę liści odziomkowych, które są lancetowate, intensywnie zielone, z delikatnie ząbkowaną blaszką liściową. Cała roślina (z wyjątkiem kwiatów) jest owłosiona. W kolejnym roku pojawia się ulistniony pęd kwiatostanowy. Kwitnienie wieczornika damskiego rozpoczyna się w maju i trwa nawet miesiąc. Każdy kwiatostan może wydać nawet 30 kwiatów. Są one nieduże, z czterema płatkami w kolorze fioletowym lub ciemnoróżowym. Wydają piękny zapach. Latem na roślinie pojawiają się owoce - wąskie łuszczyny (przypominające bardzo wąski strąk), wewnątrz których znajdują się jasnobrązowe nasiona.Ciekawe odmiany:

  • 'Albiflora' - odmiana o białych kwiatach,
  • 'Lilacina Flore Pleno' – kwiaty tej odmiany mają więcej niż cztery płatki.

Wieczornik damski - warunki uprawy i pielęgnacja

Wieczornik damski preferuje podłoże żyzne, przepuszczalne o odczynie obojętnym do zasadowego. Lubi miejsca stale wilgotne o wystawie półcienistej (w całkowitym cieniu o wiele słabiej kwitną). Roślina jest odporna na mrozy (znosi nawet do -20 st. C).Pamiętajmy o regularnym podlewaniu rośliny oraz odchwaszczaniu rabaty. Roślina nie wymaga nawożenia. Egzemplarze, które wyrosną ponad 70 cm mogą się szybko łamać. Aby tego uniknąć należy zastosować podpory. Wieczornik damski rozmnaża się przez nasiona, wysiewane bezpośrednio do gruntu na wiosnę. Roślina bardzo często rozsiewa się sama.

Wieczornik damski - zastosowanie

Wieczornik damski idealnie sprawdza się zarówno na rabatach wieloletnich, jak i jednorocznych oraz na brzegach oczek wodnych bądź stawów. Nadaje ogrodom lekki, delikatny i rustykalny charakter. Ze względu na piękny zapach kwiatów warto sadzić go w miejscach często odwiedzanych przez ludzi czy w okolicach okien. Kwiatostany wieczornika damskiego nadają się na kwiat cięty (dość długo utrzymują się w wazonie).

Stanowisko słoneczne
Roślina ozdobna z liści/igieł
Wilgotność gleby wilgotna
Stanowisko półcieniste
Roślina ozdobna z kwiatów
Roślina ozdobna z owoców
Kategoria Byliny
Wysokość 60 cm - 1 m
Zimozielone Nie
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów fioletowa
Pokrój wyprostowany
Pokrój wzniesiony
Barwa kwiatów ciemnoróżowa
Termin kwitnienia V
Rośliny na słoneczny balkon. Rośliny na balkon zachodni i południowy
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE