Wełnianka wąskolistna - Eriophorum angustifolium

2020-07-16 15:37 Agnieszka Mike-Jeziorska
Wełnianka wąskolistna
Autor: Agencja Promocji Zieleni - Monika Pawlonka

Wełnianka wąskolistna to bylina z rodziny turzycowatych (Cyperaceae), dość popularna na wielu obszarach klimatu umiarkowanego, w Polsce występuje na wilgotnych łąkach i torfowiskach. Tworzy luźne, zadarniające kępy wzniesionych, obłych, pełnych, łodyg, o luźnych pochwach i wąskich (około 3 mm szerokości), rynienkowatych, ostro zakończonych, zielonych liściach, z często dekoracyjnie czerwieniejącym końcem. Osiąga 30–60 cm wysokości, dość silnie się rozrasta za pomocą podziemnych kłączy i rozłogów. Na zimę część nadziemna rośliny zasycha i zamiera.

Na przełomie kwietnia i maja, w kątach podsadek, na gładkich szypułkach wyrastają obupłciowe kwiaty zebrane w 3–6 kłosów na każdej z łodyg. Początkowo kłosy są wzniesione, podczas kwitnienia ich szypułki wydłużają się, co sprawia, że po przekwitnięciu kłosy zaczynają przewisać. Wełnianka jest rośliną wiatropylną, późnym latem zawiązują się dekoracyjne, puszyste, dekoracyjne (przypominające kłębki waty) owocostany około 4 cm średnicy, utrzymujące się na roślinie aż do późnej jesieni.

Wełnianka wąskolistna najlepiej rośnie na słonecznych, wilgotnych lub podmokłych stanowiskach, na żyznych, przepuszczalnych glebach o odczynie kwaśnym. Dobrze posadzić ją na terenie podmokłym, nad brzegami zbiorników wodnych lub w ich płytkich, nadbrzeżnych wodach (w wodzie do głębokości 10 cm). W polskich warunkach klimatycznych jest całkowicie mrozoodporna. Strefa mrozoodporności 4.

Wełnianka wąskolistna jest szczególnie polecana do założeń o charakterze naturalistycznym, gdzie doskonale sprawdza się sadzona w większych kępach jako obwódki zbiorników wodnych. Pięknie wygląda zarówno w grupach jednogatunkowych, jak też w połączeniu z innymi roślinami strefy przybrzeżnej.
Wełniankę wąskolistną można rozmnażać generatywnie (przez wysiew nasion wprost do gruntu wiosną) bądź wegetatywnie (przez podział większych kęp, fragmentów kłącza lub przez rozłogi).


Stanowisko
Roślina ozdobna z liści/igieł
Wilgotność gleby
Roślina ozdobna z owoców
Wysokość 30 cm - 60 cm
Kategoria Byliny
Termin kwitnienia IV - V
Zimozielone Nie
Podlewanie dużo
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów kremowa
Pokrój wzniesiony
Pokrój kępiasty
Barwa liści/igieł zielono-czerwona
Barwa kwiatów beżowa

NOWY NUMER

To już trzecie wydanie „M jak Mieszkanie” w 2021 roku. Cieszymy się, że jesteście z nami! W tym numerze podpowiadamy, jak urządzić salon - idealny do wypoczynku, zabaw z dziećmi, ale też do pracy.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie okładka 03/2021