Wełnianka wąskolistna - Eriophorum angustifolium

2020-07-16 15:37
Wełnianka wąskolistna
Autor: Agencja Promocji Zieleni - Monika Pawlonka Wełnianka wąskolistna

Wełnianka wąskolistna to bylina z rodziny turzycowatych (Cyperaceae), dość popularna na wielu obszarach klimatu umiarkowanego, w Polsce występuje na wilgotnych łąkach i torfowiskach.

Wełnianka wąskolistna tworzy luźne, zadarniające kępy wzniesionych, obłych, pełnych, łodyg, o luźnych pochwach i wąskich (około 3 mm szerokości), rynienkowatych, ostro zakończonych, zielonych liściach, z często dekoracyjnie czerwieniejącym końcem. Osiąga 30–60 cm wysokości, dość silnie się rozrasta za pomocą podziemnych kłączy i rozłogów. Na zimę część nadziemna rośliny zasycha i zamiera.

Na przełomie kwietnia i maja, w kątach podsadek, na gładkich szypułkach wyrastają obupłciowe kwiaty zebrane w 3–6 kłosów na każdej z łodyg. Początkowo kłosy są wzniesione, podczas kwitnienia ich szypułki wydłużają się, co sprawia, że po przekwitnięciu kłosy zaczynają przewisać. Wełnianka jest rośliną wiatropylną, późnym latem zawiązują się dekoracyjne, puszyste, dekoracyjne (przypominające kłębki waty) owocostany około 4 cm średnicy, utrzymujące się na roślinie aż do późnej jesieni.

Wełnianka wąskolistna najlepiej rośnie na słonecznych, wilgotnych lub podmokłych stanowiskach, na żyznych, przepuszczalnych glebach o odczynie kwaśnym. Dobrze posadzić ją na terenie podmokłym, nad brzegami zbiorników wodnych lub w ich płytkich, nadbrzeżnych wodach (w wodzie do głębokości 10 cm). W polskich warunkach klimatycznych jest całkowicie mrozoodporna.

Wełnianka wąskolistna jest szczególnie polecana do założeń o charakterze naturalistycznym, gdzie doskonale sprawdza się sadzona w większych kępach jako obwódki zbiorników wodnych. Pięknie wygląda zarówno w grupach jednogatunkowych, jak też w połączeniu z innymi roślinami strefy przybrzeżnej.Wełniankę wąskolistną można rozmnażać generatywnie (przez wysiew nasion wprost do gruntu wiosną) bądź wegetatywnie (przez podział większych kęp, fragmentów kłącza lub przez rozłogi).

Stanowisko słoneczne
Roślina ozdobna z liści/igieł
Wilgotność gleby wilgotna
Roślina ozdobna z owoców
Wysokość 30 cm - 60 cm
Kategoria Byliny
Termin kwitnienia IV - V
Zimozielone Nie
Podlewanie dużo
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów kremowa
Pokrój wzniesiony
Pokrój kępiasty
Barwa liści/igieł zielono-czerwona
Barwa kwiatów beżowa
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

Listopad w „M jak Mieszkanie” jest daleki od chłodu czy ciemnych kolorów. Wabi ciepłą paletą barw, miękkimi tkaninami i blaskiem świec.

Kup dostęp od 1 zł
Mjakmieszkanie listopad