Wawrzynek główkowy - Daphne cneorum

2020-07-16 15:37
Wawrzynek główkowy
Autor: Agnieszka Mike-Jeziorska Wawrzynek główkowy

Wawrzynek główkowy znajduje się pod ścisłą ochroną (to roślina z czerwonej księgi). Roślinę można spotkać głównie w Europie Południowej, w Polsce rośnie w północno-zachodnich rejonach.

Wawrzynek główkowy to niska, zimozielona krzewinka o stosunkowo cienkich, szarobrunatnych, pokładających się pędach, które podnoszą się w końcowej części. Roślina nie znosi przesadzania. Bardzo rzadko zawiązuje owoce, a kwiaty pojawiają się po trzech latach, dlatego należy pamiętać, że zbiór owoców Wawrzynka również jest zakazany. Bryła korzeniowa wawrzynka głowkowego jest bardzo rozgałęziona.

Wawrzynek główkowy dorasta do 50 cm wysokości. Kwitnie w maju-czerwcu, kwiaty są koloru fuksji lub lekko fioletowego. Występuje też odmiana o białych kwiatach. Wawrzynek główkowy to krzewinka dość krótkowieczna - dlatego jeśli planujemy jej uprawę, trzeba mieć przygotowaną młodą roślinę następczą. Wawrzynek główkowy jest całkowicie mrozoodporny (przyjmuje się, że kres jej wytrzymałości to temperatura poniżej -29 st.C). Odmiany wawrzynka głowkowego:

  • 'Alba' – odmiana o białych kwiatach
  • 'Eximia' – ma większe liście i kwiaty oraz i bordowe pąki
  • 'Pygmaea', 'Pygmaea Alba' – nieopatentowana krzyżówka.
  • 'Glow Ruby' – o ciemnoróżowych kwiatach
  • 'Variegata' – jest to silniej rosnąca odmiana o jasno obrzeżonych liściach.

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby wilgotna
Roślina ozdobna z kwiatów
Roślina ozdobna z owoców
Wysokość do 50 cm
Termin kwitnienia V - VI
Kategoria Byliny
Zimozielone Nie
Podlewanie dużo
Barwa kwiatów biała
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów różowa
Pokrój płożący
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE