Urdzik górski - Soldanella montana

2020-07-16 15:37
Urdzik górski
Autor: www.gettyimages.com Urdzik górski

Urdzik górski występuje na obszarach górskich w Europie. Należy do najpiękniejszych roślin górskich. W Polsce uprawiany jest jako roślina ozdobna w ogrodach.  Należy do rodziny pierwiosnkowatych (Primulaceae).

Spis treści

  1. Urdzik górski - opis
  2. Urdzik górski - warunki uprawy
  3. Urdzik górski - pielęgnacja
  4. Urdzik górski - zastosowanie

Urdzik górski - opis

Urdzik górski to zimozielona, niska bylina. Rośnie dość wolno, ale kiedy dobrze się ukorzeni to później bardzo efektownie kwitnie. Tworzy pod ziemią krótkie kłącza z korzeniami, z których wyrasta rozeta liści. Roślina ma kępiasty pokój, osiąga od 15 do 20 cm wysokości. Liście są skórzaste, o okrągłym kształcie, ciemnozielone, na spodniej stronie blaszki delikatnie purpurowe. Urdzik kwitnie od kwietnia do maja. Ze środka rozety liści wyrastają na długich szypułkach niezwykle dekoracyjne, dzwonkowate, fioletowe kwiaty. Płatki korony są zrośnięte, ale porozdzielane na drobne frędzelki, skierowane ku dołowi. Owocem jest jajowata torebka, która pojawia się na roślinie jesienią. Wewnątrz owoców znajdują się czarne, małe kuliste nasiona. W naszym kraju można spotkać również urdzika karpackiego. Wszystkie gatunki urdzików są do siebie podobne.

Urdzik górski - warunki uprawy

Urdzik górski dobrze czuje się w miejscu półcienistym. Może to być wystawa słoneczna, ale ważne by to nie było bezpośrednie słońce. Zupełny cień ogranicza kwitnienie. Podłoże powinno być umiarkowanie żyzne, próchniczne, przepuszczalne i dość wilgotne. Gleba nie powinna być wysuszona, bo to negatywnie wpływa na rozwój rośliny. Urdzik nie jest wrażliwy na mróz, najlepiej zimuje pod warstwą śniegu.

Urdzik górski - pielęgnacja

Zadbajmy o regularne podlewanie urdzika górskiego, ponieważ w naturalnym środowisku przyzwyczajony jest do częstych deszczów. Wysadzając roślinę do gruntu warto  zastosować drenaż, aby nie dochodziło do gnicia korzeni (występujące na zmianę roztopy i przymrozki często uszkadzają roślinę, a drenaż temu zapobiega). Jeżeli zapowiada się bezśnieżna zima, rabatę z urdzikiem górskim lepiej okryć (np. stroiszem), aby lepiej zimował. Urdzik rozmnaża się przez nasiona oraz przez podział rośliny.

Urdzik górski - zastosowanie

Urdzik górski dobrze sprawdza się na skalniakach lub w okolicy oczek wodnych i murków. Bardzo ładnie komponuje się z szarością głazów i kamieni. Sprawdzi się również jako roślina pojemnikowa do ozdoby balkonów lub tarasów.

Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Stanowisko półcieniste
Roślina ozdobna z kwiatów
Wysokość 15 cm - 20 cm
Kategoria Byliny
Termin kwitnienia IV - V
Zimozielone Tak
Podlewanie dużo
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów fioletowa
Pokrój kępiasty
Pokrój rozetowy
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE