Ubiorek wiecznie zielony - Iberis sempervirens

2021-04-21 14:56 Redakcja serwisu|Redakcja Wymarzonyogrod.pl

Ubiorek wiecznie zielony to zimozielona bylina z rodziny kapustowatych (Brassicaceae), o płasko-kulistym pokroju, o płożących pędach, tworząca kobierce. Dorasta do 35 cm wysokości. Ma drobne, ciemnozielone, lancetowate, skórzaste liście.

Ubiorek wiecznie zielony kwitnie obficie w kwietniu–maju. Drobne, białe kwiaty są zebrane w gęste grona. Po przekwitnięciu należy ściąć kwiatostany, przycinając pędy na 1/3 wysokości. Jesienią może zakwitnąć ponownie, ale już słabiej.

Ubiorek wiecznie zielony - uprawa i zastosowanie

Ubiorek wiecznie zielony wymaga gleby przepuszczalnej, żyznej, niezbyt wilgotnej, o zasadowym odczynie. Stanowisko powinno być słoneczne. W bezśnieżne zimy może przemarzać. Roślinę rozmnaża się przez nasiona (wysiew od kwietnia do czerwca na rozsadniku), przez podział bryły korzeniowej (jesienią) bądź przez sadzonki (sporządzane wiosną).

Ubiorek wiecznie zielony jest jedną z pięciu podstawowych bylin kwitnących wiosną (pozostałe to smagliczka skalna, floks szydlasty, gęsiówka kaukaska i żagwin ogrodowy). Znakomicie nadaje się do ogrodów skalnych, na obwódki i rabaty kwiatowe, można go sadzić przy murkach oporowych oraz w pojemnikach ustawianych na balkonach i tarasach (rośliny uprawiane na balkonie czy tarasie muszą być na zimę zabezpieczone przed przemarznięciem).>>Przeczytaj też: SKALNIAK: 5 najpopularniejszych bylin na skalniaki. Piątka skalna - ZDJĘCIA

Stanowisko
Wilgotność gleby
Roślina ozdobna z liści/igieł
Wilgotność gleby
Roślina ozdobna z kwiatów
Kategoria Byliny
Termin kwitnienia IV - V
Zimozielone Tak
Wysokość 35 cm
Barwa kwiatów biała
Podlewanie mało
Barwa liści/igieł zielona
Pokrój płożący
Urządzanie ogrodu: jakie rośliny powinny znaleźć się w ogrodzie

NOWY NUMER

Maj w M jak Mieszkanie wabi kolorami i zachęca do zmian w domu. Prezentuje piękne przedmioty i aranżacje w pastelowych odcieniach różu, błękitu, żółtego i zieleni.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie - Maj 2021