Trójlist zielonopłatkowy - Trillium chloropetalum

2020-07-16 15:38

Trójlist zielonopłatkowy to roślina wieloletnia należąca do rodziny melantkowatych (Melanthiaceae). W środowisku naturalnym występuje w lasach i na łąkach Ameryki Północnej.

Trójlist zielonopłatkowy
Autor: www.thinkstockphotos.com Trójlist zielonopłatkowy

W Polsce trójlist zielonopłatkowy jest uprawiany jako roślina ozdobna. Bylina osiąga do 40 cm wysokości. Charakteryzuje ją symetryczna budowa: z każdego pędu wyrastają trzy liście, trzy działki kielicha i trzy płatki. 

Trójlist zielonopłatkowy kwitnie od kwietnia do maja. Kwiaty mogą mieć różną barwę – często dostępne są odmiany kwitnące na biało i ciemnoczerwono. Trójlist zielonopłatkowy wymaga stanowisk częściowo lub całkowicie zacienionych. Najlepiej rośnie pod osłoną drzew lub większych krzewów. Preferuje podłoża żyzne, przepuszczalne, umiarkowanie wilgotne o odczynie kwaśnym do obojętnego. Może rosnąć na podłożach torfowych. Zaleca się ją sadzić wiosną. W czasie upałów wymaga podlewania. Dobrze reaguje na nawożenie organiczne, np. obornikiem czy kompostem. Warto stosować ściółkowanie gleby (to ogranicza zachwaszczenie i wyparowywanie wody z gleby). Rośnie wolno. Źle znosi przesadzanie.

Trójlist zielonopłatkowy można wykorzystać do tworzenia niskich rabat w zacienionych miejscach. Z powodzeniem można także traktować ją jako roślinę okrywową, sadzoną pod drzewami. Tworzy dobre kompozycje z funkiami, paprociami, żurawkami, innymi gatunkami trójlistów oraz konwaliami. Można ją stosować do urządzania ogrodów leśnych i angielskich.

Wilgotność gleby średnio wilgotna
Stanowisko półcieniste
Roślina ozdobna z kwiatów
Wysokość 30 cm - 40 cm
Kategoria Byliny
Termin kwitnienia IV - V
Zimozielone Nie
Podlewanie dużo
Barwa kwiatów biała
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów czerwona
Pokrój wzniesiony