Trójlist wczesny - Trillium kurabayashii

2020-07-16 15:38

Trójlist wczesny to nietypowa i wyjątkowo dekoracyjna roślina, która pochodzi z Ameryki Północnej (w stanie naturalnym występuje tylko na tym obszarze). W Polsce jest mało znana. Potocznie nazywana jest potrójną lilią. Należy do rodziny melantkowatych (Melanthiaceae).

Trójlist wczesny
Autor: www.thinkstockphotos.com Trójlist wczesny

Spis treści

  1. Trójlist wczesny - opis
  2. Trójlist wczesny - warunki uprawy
  3. Trójlist wczesny - pielęgnacja
  4. Trójlist wczesny - zastosowanie

Trójlist wczesny - opis

Trójlist wczesny jest to bylina, dorastająca do 50 cm wysokości. Pędem podziemnym jest słabo rozgałęzione kłącze, które posiada pąk szczytowy, kilka katafili (czyli liści wczesnych, młodocianych) oraz korzenie przybyszowe. Trójlist nie wytwarza liści właściwych. Z pąka szczytowego wyrasta kwiatostan na lekko wzniesionym głąbiku. Wokół głąbika ukazują się także trzy przysadki tworzące okółek. Te właśnie przysadki wyglądają jak liście otaczające kwiat. Są zielone lub nakrapiane (w zależności od odmiany). Mogą posiadać ogonki lub przyjmować postać siedzącą. Ich kształt jest jajowaty, eliptyczny lub odwrotnie jajowaty. Silnie zaznaczone jest ich unerwienie.

Trójlist wczesny kwitnie od kwietnia do czerwca. Kwiaty są obupłciowe, szypułkowe, składają się z trzech kasztanowych lub zielonych działek kielicha i najczęściej trzech wzniesionych i lekko odchylonych płatków korony w kolorze czerwonym, liliowym, białym, żółtym lub zielonym. W zależności od odmiany owocem może być czerwona, mięsista jagoda lub zielonożółta, mączysta torebka. Nasiona są eliptyczne, na powierzchni mają biały lub żółty nalot, zawierają oleiste ciało tłuszczowe zwane elajosomem.

Trójlist wczesny - warunki uprawy

Chociaż roślina w naszym klimacie nie jest znana, to bez obaw można ją uprawiać w Polsce. Preferuje stanowisko cieniste lub półcieniste. Gleba powinna być żyzna, wilgotna i przepuszczalna. Lubi lekko kwaśne podłoże, nie znosi zastojów wody oraz suszy. Trójlist wczesny jest mrozoodporny. Jednak późnym latem część nadziemna zamiera, roślina wchodzi w stan spoczynku, który trwa do wiosny.

Trójlist wczesny - pielęgnacja

Trójlist wczesny rośnie wolno, dlatego nie należy się za wcześnie martwić o niepowodzenie uprawy. Warto zwracać uwagę na wilgotność podłoża, zwłaszcza pod koronami drzew może jej brakować. Stosowanie co roku nawożenia wieloskładnikowego może zapewnić piękny wzrost i zdrowotność rośliny. Trójlist rozmnaża się wegetatywnie przez podział kłączy. Zabieg ten należy przeprowadzać po przekwitnięciu. Roślinę można też rozmnażać generatywnie przez nasiona, jednak dla amatorów jest to dość skomplikowany sposób, gdyż nasiona wymagają wielu zabiegów przed wysiewem.

Trójlist wczesny - zastosowanie

Trójlist wczesny to idealna roślina na zacienione rabaty. Dobrze wygląda w towarzystwie innych roślin cieniolubnych, takich jak barwinek mniejszy czy hosty. Jednak równie dobrze prezentuje się z innymi przedstawicielami tego rodzaju. Roślina doskonale poradzi sobie posadzona pod kronami drzew i krzewów lub w cieniu murów i płotów.

Roślina ozdobna z liści/igieł
Wilgotność gleby wilgotna
Stanowisko półcieniste
Roślina ozdobna z kwiatów
Stanowisko zacienione
Wysokość 25 cm - 50 cm
Kategoria Byliny
Zimozielone Nie
Termin kwitnienia IV - VI
Barwa kwiatów biała
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów różowa
Barwa kwiatów czerwona
Barwa kwiatów żółta
Pokrój wzniesiony
Pokrój lekko rozłożysty
Barwa liści/igieł nakrapiana