Trojeść bulwiasta - Asclepias tuberosa

2020-07-16 15:38 Redakcja serwisu
Tojeść bulwiasta
Autor: photos.com

Trojeść bulwiasta to bylina z rodziny trojeściowatych (Asclepiadaceae). Pochodzi ze terenów Stanów Zjednoczonych. Roślina ma zgrubiałe, bulwiaste korzenie. Jej pędy dorastają do 60 cm wysokości, są sztywne, pojedyncze lub rozgałęzione, pokryte jedwabistymi włoskami. Wąskolancetowate, szorstkie liście tojeści bulwiastej są ułożone spiralnie na roślinie.

Trojeść bulwiasta kwitnie od czerwca do sierpnia. Jej kwiaty są drobne, ale bardzo dekoracyjne, mają pomarańczowy kolor i są zebrane w okazałe nibybaldachy. Znakomicie nadają się do cięcia. Tojeść bulwiasta jest rośliną miododajną. Jesienią roślinę zdobią owoce-strąki, wypełnione płaskimi nasionami oraz srebrzystym puchem.
Trojeść bulwiasta najlepiej rośnie na glebie piaszczysto-gliniastej, umiarkowanie wilgotnej, dobrze rośnie na podłożu z grubą warstwą drenażu. Stanowisko powinno być słoneczne i ciepłe. Bylina ta jest wrażliwa na silne mrozy, dlatego trzeba ją dobrze okryć na zimę.
Trojeść bulwiasta jest sadzona w ogrodach na rabatach bylinowych, można ją też uprawiać w pojemnikach. Rozmnaża się ją przez nasiona lub przez podział rośliny.

Stanowisko
Wilgotność gleby
Roślina ozdobna z kwiatów
Wysokość do 60 cm
Termin kwitnienia VI - VIII
Kategoria Byliny
Zimozielone Nie
Podlewanie mało
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów pomarańczowa
Pokrój wzniesiony