Trojeść bulwiasta - Asclepias tuberosa

2021-06-30 8:18
Tojeść bulwiasta
Autor: photos.com Tojeść bulwiasta

Trojeść bulwiasta to bylina z rodziny trojeściowatych (Asclepiadaceae). Pochodzi ze terenów Stanów Zjednoczonych.

Trojeść bulwiasta ma zgrubiałe, bulwiaste korzenie. Jej pędy dorastają do 60 cm wysokości, są sztywne, pojedyncze lub rozgałęzione, pokryte jedwabistymi włoskami. Wąskolancetowate, szorstkie liście tojeści bulwiastej są ułożone spiralnie na roślinie.

Roślina kwitnie od czerwca do sierpnia. Jej kwiaty są drobne, ale bardzo dekoracyjne, mają pomarańczowy kolor i są zebrane w okazałe niby baldachy. Znakomicie nadają się do cięcia. Tojeść bulwiasta jest rośliną miododajną. Jesienią roślinę zdobią owoce-strąki, wypełnione płaskimi nasionami oraz srebrzystym puchem.Trojeść bulwiasta najlepiej rośnie na glebie piaszczysto-gliniastej, umiarkowanie wilgotnej, dobrze rośnie na podłożu z grubą warstwą drenażu. Stanowisko powinno być słoneczne i ciepłe. Bylina ta jest wrażliwa na silne mrozy, dlatego trzeba ją dobrze okryć na zimę.

Trojeść bulwiasta jest sadzona w ogrodach na rabatach bylinowych, można ją też uprawiać w pojemnikach. Rozmnaża się ją przez nasiona lub przez podział rośliny.

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z kwiatów
Wysokość do 60 cm
Termin kwitnienia VI - VIII
Kategoria Byliny
Zimozielone Nie
Podlewanie mało
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów pomarańczowa
Pokrój wzniesiony
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

W lutym czerpiemy energię z wyrazistości (kolorów i stylów), doceniamy także przytulność w domu. W rubryce MOODBOARD sprawdzamy śmiałe połączenie fioletu z niebieskim.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie – Luty 2022