Trawa pampasowa - uprawa i odmiany. Jej puszyste pióropusze są marzeniem każdego ogrodnika!

2024-06-14 21:41

Trawa pampasowa (Cortaderia selloana) to wieloletnia trawa ozdobna wysoka, bylina należąca do rodziny wiechlinowatych. Od innych gatunków traw, trawę pampasową wyróżniają wielkie i niezwykle dekoracyjne kwiatostany.

Spis treści

 1. Trawa pampasowa - kiedy sadzić?
 2. Trawa pampasowa uprawa. Czy trawa pampasowa przetrwa zimę?
 3. W którym roku po posadzeniu kwitnie trawa pampasowa?
 4. Kiedy wiązać trawy pampasowe?
 5. Trawa pampasowa - odmiany
 6. Trawa pampasowa suszona
 7. Piękna trawa pampasowa. Zdjęcia
 8. 9 najładniejszych traw ozdobnych na balkon. Jest w czym wybierać! Trawy ozdobne całoroczne, wieloletnie, niskie i wysokie

Trawa pampasowa - kiedy sadzić?

Pochodzi z Ameryki Południowej, występuje m.in. w rejonie Pampa, od którego wzięła nazwę. Trawa pampasowa jest rośliną wysoką – dorasta do 2–3 m wysokości, ale bywają również odmiany niższe, osiągające niespełna metr wysokości. Trawa pampasowa tworzy dość duże, zwarte kępy, złożone z wąskich, długich, sztywnych liści, lekko przewieszających się na zewnątrz. Brzeg blaszki liściowej pokrywają ostre ząbki, mogące prowadzić do uszkodzeń skóry, o ile podczas prac pielęgnacyjnych nie zostanie zachowana należyta ostrożność.

Trawy pampasowej nie należy sadzić od kwietnia do września, czyli w okresie jej kwitnienia. Oczywiście nie należy sadzić trawy także w zimie.

Trawa pampasowa uprawa. Czy trawa pampasowa przetrwa zimę?

Trawa pampasowa najlepiej rośnie na stanowiskach dość wilgotnych i słonecznych oraz na glebach żyznych i stosunkowo przepuszczalnych. Niestety ta trawa ozdobna niezbyt dobrze zimuje w naszych warunkach klimatycznych – w ostrzejsze zimy często przemarza, poza tym bardzo szkodzą jej w tym okresie zbyt wilgotne stanowiska.

Trawa pampasowa nie najlepiej również znosi coroczne wykopywanie (uszkodzenia systemu korzeniowego), dlatego jednym z lepszych sposobów na zadowalającą uprawę, jest posadzenie jej w dużej donicy i przechowywanie przez zimę w chłodnym i widnym pomieszczeniu.

W którym roku po posadzeniu kwitnie trawa pampasowa?

Trawa pampasowa zakwita zwykle w drugim roku od posadzenia, przemarznięcie rośliny może dodatkowo opóźnić kwitnienie o kolejny rok.

Kiedy wiązać trawy pampasowe?

Trawy pampasowe wiążemy jesienią gdy zaczynają usychać. Najlepiej zrobić to w ciepły i słoneczny dzień, zapobiegniemy gniciu trawy.

Trawa pampasowa - odmiany

Odmiana ‘Pumila’ (o kremowych kwiatostanach) najlepiej ze wszystkich traw pampasowych znosi niskie temperatury. Poza odmianą ‘Pumila’ na uwagę zasługuje również odmiana ‘Splendid Star’, dorastająca do około 1 m wysokości, o biało paskowanych liściach.

Niestety, w naszym klimacie trawie pampasowej nie zawsze uda się zakwitnąć przed nastaniem zimy (wrzesień-październik). Jeśli to jednak nastąpi, ogromne, wiechowate kwiatostany wyglądają bardzo okazale i stanowią jeden z najpiękniejszych akcentów jesiennego ogrodu.

Co ciekawe trawy pampasowe są roślinami dwupiennymi, a więc do zawiązania nasion potrzebne są co najmniej dwa osobniki różnej płci. Jest to ważna informacja dla osób, które planują zebranie nasion z własnych egzemplarzy roślin. Trawę pampasową można również rozmnażać przez podział kępy.

W cieplejszych rejonach Europy uprawia się piękne odmiany kortaderii o różnych barwach kwiatostanów: różowa - Cortaderia selloana 'Rosea'Pink', biała - Cortaderia selloana 'White feather'.

Najpopularniejsze odmiany trawy pampasowej:

 • Trawa pampasowa 'Splendid Star’ - rośnie do ok. 80-100 cm wysokości (odmiana karłowa)
 • Trawa pampasowa 'Pumila' - osiąga średnio wysokość 140-160 cm, ma kremowo-białe kwiatostany oraz wąskie, srebrzyste liście.
 • Trawa pampasowa 'Rosea' - srebrzysto-różowa, dorasta do 2 metrów wysokości
 • Trawa pampasowa 'White feather' - dorasta do 2,5 metra, biało-kremowe wiechy wyginają się nieco na boki podczas wzrostu
 • Trawa pampasowa 'Evitta' - srebrzystoszare kwiatostany, dorasta do 1 m wysokości
 • Trawa pampasowa 'Tiny pampa' - niską odmianą trawy pampasowej
 • Trawa pampasowa 'Patagonia' - srebrzyste wiechy, dorasta do 2 m wysokości
 • Trawa Pampasowa 'Vilmorin' - szarozielone liście i okazałe kwiatostany, dorasta do 2 metrów

Niestety w naszym klimacie zwykle nie udaje się im zakwitnąć. Dlatego warto wybierać rośliny sprawdzone, które lepiej sobie radzą od delikatniejszych krewniaków.

Trawa pampasowa suszona

Nawet trawa pampasowa sucha może być wspaniałą ozdobą rabat, a jej dekoracyjne kwiatostany znakomicie nadają się na kwiat cięty oraz do suszenia. Trawa pampasowa suszona pięknie prezentuje się w wazonie, by się nie sypała najlepiej spryskać ją lakierem do włosów. Uwaga, nie używamy za dużo lakieru, by nie sklepić pióropusza.

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Roślina ozdobna z kwiatów
Termin kwitnienia IX - X
Kategoria Byliny
Wysokość 2 m - 3 m
Zimozielone Nie
Barwa kwiatów biała
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów różowa
Barwa kwiatów kremowa
Pokrój strzelisty

Piękna trawa pampasowa. Zdjęcia

9 najładniejszych traw ozdobnych na balkon. Jest w czym wybierać! Trawy ozdobne całoroczne, wieloletnie, niskie i wysokie

Rośliny na słoneczny balkon. Rośliny na balkon zachodni i południowy