Tojeść orszelinowa - Lysimachia clethroides

2020-07-16 15:39

Tojeść orszelinowa to bylina należąca do rodziny pierwiosnkowatych (Primulaceae). W środowisku naturalnym występuje głównie na terenie Chin i Japonii.

Tojeść orszelinowa
Autor: www.thinkstockphotos.com Tojeść orszelinowa

Tojeść orszelinową ma pokrój wzniesiony. Dorasta do 80 cm wysokości. Liście są lancetowate, ostro zakończone. Jesienią przebarwiają się na pomarańczowo i czerwono. Na rynku można dostać odmiany o różnobarwnych liściach (np. ‘Geisha’). Kwiaty tojeści orszelinowej są drobne o białej barwie, tworzą przewieszające się grona przypominające lisi ogon. Tojeść kwitnie latem – od lipca do września. Można uprawiać na stanowiskach słonecznych (obficiej kwitnie) lub lekko zacienionych (wymaga mniej zabiegów pielęgnacyjnych). Toleruje różne typy gleb. Nie znosi jednak podłoży suchych, np. piaszczystych lub kamienistych. Jest wrażliwa na niedobór wody. Warto stosować ściółkowanie podłoża.

Tojeść orszelinową można sadzić jesienią lub wiosną. Wymaga okrycia, zwłaszcza w chłodniejszych rejonach Polski. Warto także przyciąć zaschnięte pędy. W czasie sezonu powinna być regularnie podlewana. Sporadycznie (np. 1-2 razy w sezonie) można dokarmić ją nawozami wieloskładnikowymi. W dobrych warunkach może być gatunkiem ekspansywnym. Łatwo można ją rozmnożyć przez podział kłączy.Tojeść orszelinową warto wykorzystywać do tworzenia zacienionych rabat. Roślina dobrze wygląda w większych grupach sadzona na tle drzew i krzewów. Nadaje się do tworzenia ogrodów wiejskich, leśnych i orientalnych.

Stanowisko słoneczne
Roślina ozdobna z liści/igieł
Wilgotność gleby wilgotna
Stanowisko półcieniste
Roślina ozdobna z kwiatów
Termin kwitnienia VII - IX
Kategoria Byliny
Wysokość do 70 cm
Zimozielone Nie
Barwa kwiatów biała
Podlewanie mało
Barwa liści/igieł zielona
Pokrój wzniesiony