Tojeść bukietowa - Lysimachia thyrsiflora

2020-07-16 15:39

Tojeść bukietowa (bażanowiec) należy do rodziny pierwiosnkowatych (Primulaceae). W środowisku naturalnym występuje w Europie (w tym w Polsce) oraz w Azji.

Tojeść bukietowa
Autor: www.thinkstockphotos.com Tojeść bukietowa

Tojeść bukietowa ma wzniesiony pokrój, dorasta do 70 cm wysokości. Liście są jasnozielone, lancetowate o długości kilku centymetrów. Drobne kwiaty wyrastają w kątach liści i są zebrane w grona. Mają charakterystyczny wygląd – posiadają długie pręciki. Tojeść bukietowa kwitnie od maja do czerwca. Wytwarza kłącza.

Tojeść bukietowa znosi stanowiska słoneczne – wtedy wytwarza więcej kwiatów. Preferuje jednak półcień (jest to korzystne, gdyż w takich warunkach posiada atrakcyjniejszy pokrój). Powinna być uprawiana w podłożach stale wilgotnych, np. bagiennych. Lubi gleby muliste i torfowe (warto dodać piasek). To gatunek mrozoodporny. Można go sadzić jesienią lub wiosną. Optymalnie okazy powinny być zanurzone na głębokość 5-10cm. Tojeść bukietowa nie wymaga szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych. Jest mało podatna na choroby i szkodniki.

Tojeść bukietową spotyka się na bagnach, moczarach i na brzegach zbiorników wodnych. Naturalnie więc w ogrodach wykorzystuje się ją do ozdoby oczek wodnych. Można obsadzać nią także większe powierzchnie, np. brzegi stawów. Nadaje się do ogrodów różnego typu, szczególnie założeń naturalistycznych i wiejskich.

Stanowisko półcieniste
Roślina ozdobna z liści/igieł
Wilgotność gleby wilgotna
Stanowisko słoneczne
Roślina ozdobna z kwiatów
Termin kwitnienia V - VI
Kategoria Byliny
Wysokość do 70 cm
Zimozielone Nie
Barwa kwiatów żółta
Pokrój wzniesiony
Barwa liści/igieł jasnozielona