Stokezja gładka - Stokesia laevis

2020-07-16 15:40

Stokezja gładka pochodzi z południowo- wschodnich Stanów Zjednoczonych. W Polsce jest uprawiana jako roślina ozdobna. Nazwa stokezja pochodzi od botanika Jonathana Stokes, był on dobrym przyjacielem syna Linneusza. Stokezja należy do rodziny astrowatych (Asteraceae).

Spis treści

  1. Stokezja gładka - opis
  2. Stokezja gładka - warunki uprawy
  3. Stokezja gładka - pielęgnacja
  4. Stokezja gładka - zastosowanie

Stokezja gładka - opis

Stokezja gładka to bylina o wzniesionym i zwartym pokroju. Przeważnie osiąga od 15 do 30 cm wysokości. Pędy są dość sztywne, duże, jasnozielone liście mają owalny i lekko lancetowaty kształt, są szorstkie w dotyku. Okres kwitnienia stokezji przypada od lipca do sierpnia, jednak czasem kwitnienie może być przedłużone nawet do września. Kwiaty to- duże koszyczki, umieszczone na długich, ulistnionych pędach, mogą mieć kolor biały, różowy, filetowy (zależy o odmiany).

Stokezja gładka - warunki uprawy

Stokezja gładka najlepiej radzi sobie w miejscu słonecznym i ciepłym. Na wystawie półcienistej zdecydowanie słabiej rośnie oraz kwitnie. Lubi gleby lekkie, piaszczysto-gliniaste i przepuszczalne. Odczyn gleby może wahać się od obojętnego do lekko kwasowego. Na ciężkich glebach szybko może dochodzić do gnicia korzeni, gdyż woda znajdująca się w podłożu nie ma możliwości łatwego odpływu. Stokezja jest mrozoodporna, jednak młode okazy lepiej okrywać na zimę.

>>Przeczytaj też: Zabezpieczanie bylin przed zimą. Jak okryć byliny na zimę

Stokezja gładka - pielęgnacja

Można raz na jakiś czas, najlepiej na wiosnę wzmocnić roślinę nawozem mineralnym wieloskładnikowym. Należy zapewnić drenaż w podłożu, aby woda nie zalegała, ponieważ przy uprawie stokezji taka sytuacja szybko może prowadzić do chorób grzybowych. Po kwitnieniu dobrze jest usunąć przekwitłe kwiaty, wpłynie to korzystnie na krzewienie się rośliny i zwiększone kwitnienie w kolejnym sezonie. Stokezję rozmnaża się przez wysiew nasion oraz przez podział rośliny.

Stokezja gładka - zastosowanie

Stokezja gładka bardzo ładnie prezentuje się w grupie na rabatach przydomowych. Można ją wykorzystać jako roślinę zadarniającą sadząc w okolicy oczek wodnych czy skalniaków. Z powodzeniem można uprawiać  ją również w pojemnikach - ciekawie prezentuje się na parapetach, balkonach i tarasach. Można ją także wykorzystać jako kwiat cięty w bukieciarstwie - długo utrzymuje świeżość.

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Stanowisko półcieniste
Roślina ozdobna z kwiatów
Termin kwitnienia VII - VIII
Kategoria Byliny
Zimozielone Tak
Wysokość 15 cm - 30 cm
Barwa kwiatów biała
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów różowa
Barwa kwiatów fioletowa
Pokrój wzniesiony
Pokrój zwarty
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE