Smagliczka skalna - Aurinia saxatilis (Alyssum saxatile)

2020-07-16 15:41

Smagliczka skalna (ang. basket of gold) to niska bylina, należąca do rodziny kapustowatych (Brassicaceae). Na stanowiskach naturalnych występują w Karpatach, w Polsce popularna w Pieninach.

Spis treści

  1. Smagliczka skalna - opis
  2. Smagliczka skalna – uprawa
  3. Alyssum saxatile w ogrodzie
  4. Smagliczka – wysiew i sadzonkowanie

Smagliczka skalna - opis

Smagliczka skalna tworzy rozetę o wysokości około 10-15 cm, złożoną z łopatkowatych lub równowąskich liści, pokrytych kutnerem, o nieco węższej nasadzie. Te byliny skalne mają kwiaty żółte, pachnące, zebrane na długich, z rzadka ulistnionych łodygach, tworzą obfite baldachogrona, dochodzące do wysokości 25-30 cm. Pojawiają się w kwietniu i maju. Jeśli lato jest wyjątkowo suche i upalne, smagliczka potrafi zakwitnąć ponownie we wrześniu.

Smagliczka skalna – uprawa

Smagliczki najlepiej rosną w słońcu. Są niewybredne w stosunku do gleby, doskonale potrafią przystosować się do stanowiska, gdzie rozrastają się silnie. To roślina długowieczna, odporna na mróz,  te rośliny skalane w naturalnym środowisku rośnie w szczelinach i na skałach wapiennych. Najlepiej służy jej przewiewne, dość suche, przepuszczalne i lekko kamieniste podłoże.

Alyssum saxatile w ogrodzie

Jedna z podstawowych bylin wiosennych. Doskonała na wiosenne rabaty oraz do ogrodów skalnych, dobrze porasta murki. Smagliczka może być sadzona pojedynczo lub w grupach po 2-3 sztuki. W celu uzyskania zadarnień sadzimy do 11 roślin/m2. Po przekwitnięciu jej kutnerowate liście stanowią ozdobę ogrodu, aż do późnej jesieni.

Smagliczka – wysiew i sadzonkowanie

Może być rozmnażana z nasion, lub sadzonek wierzchołkowych, które pobieramy w czerwcu lub w lipcu. W przypadku odmian ogrodowych – jedyny możliwy sposób rozmnażania to sadzonkowanie (wysiew nasion nie zapewni nam powtórzenia cech rośliny matecznej).

Stanowisko słoneczne
Roślina ozdobna z liści/igieł
Wilgotność gleby sucha
Roślina ozdobna z kwiatów
Kategoria Byliny
Termin kwitnienia IV - V
Zimozielone Nie
Wysokość 10 cm - 30 cm
Podlewanie mało
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów żółta
Pokrój wzniesiony
Pokrój nieregularny
Pokrój kępiasty
Najlepsze kwitnące byliny do ogrodu
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE