Skalnica rozesłana - Saxifraga cespitosa

2020-07-16 15:41 Paweł Romanowski
Skalnica rozesłana
Autor: Agencja Promocji Zieleni - Monika Pawlonka

Skalnica rozesłana należy do rodziny skalnicowatych (Saxifragaceae). Podobnie jak inne skalnice, jest niską byliną darniową, wprost idealną na skalniaki. Skalnica rozesłana tworzy niskie, płaskie rozety, które wyglądają jak miękkie, zielone poduszeczki. Liście skalnicy rozesłanej są małe, zimozielone, pierzaste, o wąskich, zgiętych odcinkach. Małe, białe, pięciopłatkowe kwiaty skalnicy rozesłanej wyrastają na cienkich, czerwonawych pędach kwiatostanowych, dorastających do 10-15 cm wysokości. Skalnica rozesłana kwitnie obficie na przełomie kwietnia i maja. Często rozeta, która wytworzyła pęd kwiatowy zamiera po przekwitnięciu rośliny.

Skalnica rozesłana najlepiej rośnie na stanowisku półcienistym lub słonecznym. Jeśli rośnie w pełnym słońcu, wymaga częstego podlewania. Gleba powinna być przepuszczalna, lekko wilgotna, próchniczna i wapienna. Skalnice najlepiej wyglądają w towarzystwie kamieni na skalniaku. Można je także sadzić na niskich rabatach, murkach, między płytami chodnikowymi lub w doniczkach. Rośliny sadzimy w małych grupach w sąsiedztwie innych niskich bylin o podobnych wymaganiach. Po przekwitnięciu pędy kwiatostanowe skalnicy rozesłanej należy wyciąć.
Skalnicę rozesłaną łatwo rozmnaża się przez podział rośliny wiosną. Rośliny (zwłaszcza młode) mogą przemarzać w mroźne i bezśnieżne zimy, dlatego warto okryć je jedliną.

Stanowisko
Wilgotność gleby
Roślina ozdobna z liści/igieł
Stanowisko
Roślina ozdobna z kwiatów
Wysokość 10 cm - 15 cm
Kategoria Byliny
Termin kwitnienia IV - V
Zimozielone Tak
Barwa kwiatów biała
Podlewanie mało
Barwa liści/igieł zielona
Pokrój płożący
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

Z czerwcowym „M jak Mieszkanie” w sezon letni wkraczamy pełni optymizmu – z fantazją, lekkością i w kolorze! Pomogą w tym rozwiązania, meble i dodatki, które poprawią nasz komfort wypoczynku i pozwolą poczuć się jak na wakacjach.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie - Czerwiec 2021