Sit rozpierzchły - Juncus effusus

2020-07-16 15:41 Martyna Cieslińska
Sit rozpierzchły
Autor: www.gettyimages.com

Sit rozpierzchły to roślina, którą można spotkać praktycznie na każdym kontynencie, z wyjątkiem Azji Środkowej i Północnej oraz zachodniej części Afryki. W Polsce w naturze występuje na podmokłych niżowych terenach oraz w okolicach regla górnego. Należy do rodziny sitowatych (Juncaceae).

Sit rozpierzchły - opis

Sit rozpierzchły to roślina wieloletnia, która zimuje w gruncie. Ma wzniesiony, ale zwarty i kępiasty pokrój. Osiąga od 100 do 150 cm wysokości. Wewnątrz sztywnej, zielonej łodygi znajduje się rdzeń. Liście w kolorze zielonym tylko odziomkowe, bardzo podobne do łodygi. Okres kwitnienia trwa dość długo: od czerwca do sierpnia. Kwiaty drobne, w kolorze brązowym, mają wiele pręcików. Zebrane są w rozpierzchłą rozrzutkę. Jesienią na roślinie pojawiają się owoce - torebki w kształcie odwrotnie jajowatym, lekko mieniące się. Nasiona są bardzo małe, czerwonobrązowe, niestety dość słabo kiełkują.
Ciekawa odmiana to ‘Spiralis’ charakteryzująca się pędami zwijającymi się, bardzo ozdobna.

Poznaj: 10 najpopularniejszych roślin do ogrodów wodnych >>>

Sit rozpierzchły - warunki uprawy

Sit rozpierzchły nie jest zbyt kapryśny jeśli chodzi o stanowisko. Może być ono słoneczne lub półcieniste. Podłoże powinno być umiarkowanie żyzne (ale nawet na  słabszych roślina radzi sobie dobrze), przewiewne i wilgotne. Roślina jest odporna na mróz oraz szkodniki i choroby.

Sit rozpierzchły - pielęgnacja

Jednym z kluczowych zabiegów jest regularne podlewanie. Roślina lubi miejsca stale wilgotne, jednak latem dobrze jest lekko je przesuszyć (tylko przez krótki okres). Wiosną lub jesienią roślinę należy oczyścić z przekwitłych kwiatostanów i uschniętych pędów.

Sit rozpierzchły rozmnaża się przez nasiona (dość trudno) albo wegetatywnie przez podział kęp (łatwiejszy sposób, idealnym do tego terminem będzie początek jesieni lub wiosna).

Sit rozpierzchły - zastosowanie

Sit rozpierzchły to roślina znakomita do obsadzenia oczek wodnych, sadzawek, stawów  - w takich miejscach prezentuje się najlepiej. Nadaje się także do uprawy w pojemnikach. Roślina wykorzystywana jest do robienia mat, koszyków.

Projekt i budowa oczka wodnego. Zobacz, jak zrobić w ogrodzie oczko wodne i jakie rośliny posadzić >>>

Stanowisko
Roślina ozdobna z liści/igieł
Wilgotność gleby
Stanowisko
Roślina ozdobna z kwiatów
Termin kwitnienia VI - VIII
Wysokość 1 m - 1,5 m
Kategoria Byliny
Zimozielone Nie
Podlewanie dużo
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów brązowa
Pokrój wzniesiony
Pokrój kępiasty
Pokrój zwarty
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

Z czerwcowym „M jak Mieszkanie” w sezon letni wkraczamy pełni optymizmu – z fantazją, lekkością i w kolorze! Pomogą w tym rozwiązania, meble i dodatki, które poprawią nasz komfort wypoczynku i pozwolą poczuć się jak na wakacjach.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie - Czerwiec 2021