Sadziec konopiasty - Eupatorium cannabinum

2020-07-16 15:41 Martyna Cieślińska

Sadziec konopiasty to roślina, którą można spotkać w Azji, Maroku, Algerii oraz w całej Europie. W Polsce jest to dość pospolity gatunek, nie tylko w stanie dzikim, ale również uprawiany jako roślina ozdobna. Należy do rodziny astrowatych (Asteraceae).

Sadziec konopiasty - opis

Sadziec konopiasty to bylina o wzniesionym pokroju, osiągająca od 50 do 160 cm wysokości. Łodyga jest sztywna, bruzdowana i lekko owłosiona. Blaszka liściowa zielonych, dłoniasto trójdzielnych, naprzeciwległych liści jest ostro zakończona lub ostro ząbkowana. Okres kwitnienia sadźca konopiastego trwa od lipca nawet do września. Drobne, jasnoróżowe lub fioletowe kwiaty w typie rurkowatym są zebrane w koszyczki, które tworzą gęste baldachy. Jesienią na roślinie pojawiają się owoce - czerwonobrązowe niełupki, wewnątrz których znajdują się małe, ciemnego koloru nasiona.

Ciekawą odmianą jest ‘Purple Blush’ o kwiatach w kolorze ciemnoczerwonym, która osiąga 1,5 m wysokości.

Przeczytaj też: Sadziec purpurowy – mało wymagająca bylina do każdego ogrodu >>>

Sadziec konopiasty - warunki uprawy

Stanowisko do uprawy sadźca konopiastego powinno być słoneczne lub półcieniste, a podłoże żyzne, bogate w próchnicę i wilgotne. Roślina sprawdzi się także na glebie gliniastej. Gatunek jest w pełni odporny na mróz.

Sadziec konopiasty - pielęgnacja

W okresie późnozimowym lub wczesnowiosennym warto jest ściąć pędy sadźca przy samej ziemi. W nowym okresie wegetacji roślina bujnie wybije. Rozmnaża się generatywnie przez wysiew nasion (są rozsiewane przez wiatr, szybko kiełkują) albo przez podział rośliny.

Sadziec konopiasty - zastosowanie

Sadziec konopiasty to gatunek, który można wykorzystać do obsadzenia miejsc przy oczku wodnym, ale tych bardziej słonecznych. Sprawdzi się również na obrzeżach rabat czy obwódkach. Może być dobrym tłem dla innych niższych roślin. Zerwane pędy kwiatowe długo zachowują świeżość. Można je również suszyć i wykorzystać na suche bukiety. Sadziec konopiasty był wykorzystywany w medycynie ludowej do leczenia objawów grypy, w bólach brzucha, do łagodzenia bóli reumatycznych.

Stanowisko
Roślina ozdobna z liści/igieł
Wilgotność gleby
Stanowisko
Roślina ozdobna z kwiatów
Termin kwitnienia VII - IX
Kategoria Byliny
Zimozielone Nie
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów różowa
Barwa kwiatów fioletowa
Pokrój wzniesiony
Pokrój zwarty
Wysokość 50 cm - 1,6 m

NOWY NUMER

To już trzecie wydanie „M jak Mieszkanie” w 2021 roku. Cieszymy się, że jesteście z nami! W tym numerze podpowiadamy, jak urządzić salon - idealny do wypoczynku, zabaw z dziećmi, ale też do pracy.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie okładka 03/2021