Rudbekia naga - Rudbeckia laciniata

2021-08-31 16:42

Rudbekia naga pochodzi z Ameryki Północnej. W Polsce jest dość popularna - bardzo często gości w przydomowych ogrodach. Szybko się rozprzestrzenia - uznawana jest za gatunek inwazyjny. Należy do rodziny astrowatych (Asteraceae).

Spis treści

  1. Rudbekia naga - opis
  2. Rudbekia naga - warunki uprawy i pielęgnacja
  3. Rudbekia naga - zastosowanie

Rudbekia naga - opis

Rudbekia naga to bylina długowieczna. Ma wzniesiony, wyprostowany pokrój, z czasem tworzy kępy. Pędy są nagie i rozgałęzione. Osiąga od 60 do 200 cm wysokości. Zielone liście są dość różnorodne: dolne całobrzegie, nagie, pierzastodzielne i szorstkie składają się z 5-7 jajowatych listków, natomiast środkowe są 3-5-sieczne o niepodzielnej budowie. Okres kwitnienia rudbekii nagiej przypada od lipca do września. Intensywnie żółte kwiaty zebrane są w koszyczki (składają się z kwiatów języczkowatych). Owoce są niepozorne,  czterokanciaste i nagie, pojawiają się na roślinie jesienią. Ciekawą odmianą jest  ‘Golden Glow’ – o kwiatach pełnych, dorasta nawet do 3 m wysokości, kwitnie aż do października.

>> Przeczytaj też: Rudbekie do ogrodu - gatunki, uprawa, pielęgnacja, zastosowanie

Rudbekia naga - warunki uprawy i pielęgnacja

Rudbekia naga najlepiej rośnie w miejscu słonecznym lub półcienistym, ciepłym i osłoniętym od wiatrów. Podłoże powinno być żyzne, przewiewnie i stale wilgotne. Nie lubi zarówno okresowych suszy, jak i zalewania terenu. Dlatego ważne jest, aby utrzymać odpowiednią wilgotność podłoża. Rudbekia naga nie wymaga specjalistycznych zabiegów. Starajmy się ją regularnie podlewać przez cały okres wegetacji. Korzystnie wpływa na nią nawożenie zarówno mineralne, jak i organiczne. Roślina rozmnaża się przez wysiew nasion. Szybko się krzewi i może zarastać rabaty, nawet takie pokryte chwastami. Jest odporna na mróz

Rudbekia naga - zastosowanie

Rudbekia naga sprawdzi się do ogrodów prywatnych jak i w parkach. Nadaje rabatom lekkości i rustykalnego charakteru. Może być dobrym tłem dla innych niższych roślin. Starajmy się monitorować jej rozrost, gdyż staje się ekspansywna.

>>Przeczytaj też: Byliny długo i obficie kwitnące – efektowna ozdoba ogrodu

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Stanowisko półcieniste
Roślina ozdobna z kwiatów
Termin kwitnienia VII - IX
Kategoria Byliny
Zimozielone Nie
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów żółta
Pokrój wyprostowany
Pokrój wzniesiony
Wysokość 60 cm - 2 m
Najlepsze kwitnące byliny do ogrodu
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

W lutym czerpiemy energię z wyrazistości (kolorów i stylów), doceniamy także przytulność w domu. W rubryce MOODBOARD sprawdzamy śmiałe połączenie fioletu z niebieskim.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie – Luty 2022